فروشگاه تجهیزات دام و طیور قوانین و مقررات ثبت شکایت ثبت فیش بانکی لیست بروز قیمت دستگاه جوجه کشی مشاوره و پشتیبانی : 09139552810

سبد خرید تجهیزات دام و طیور
0 مورد

علت بیماری مارک و روش های درمان

علائم بیماری مارک

بیماری مارک طیور یک بیماری ویروسی است که مرغ ها در سن پایین به آن مبتلا می شوند .
ویروش مارک از راه تنفس وارد بدن طیور می شود و مغز استخوان ، تیموس و طحال آن را مورد زوال قرار میدهد و باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن پرنده می شود و کم کم  ویروس مارک در کل بدن پرنده پخش می شود و به مرور به کل گله سرایت می کند . انتقال ویروس مارک از تخم مرغ ها اهمیت چندان اهمیتی ندارد .

ویروس مارک بر روی سیستم عصبی پرنده نیز تاثیر می گذارد و باعث کند شدن رشد جوجه ، فلج شدن زود گذر یا طولانی پاها ، بال ها و چشم می شود و در برخی از مواقع جوجه ها سکته می کنند .
ویروس مارک بر سیستم داخلی و احشایی نیز تاثیر می گذارد و باعث تورم و تومور قلب ، تخمدان ، شش ها و ماهیچه ها می شود .
احتمال انتقال ویروس بیماری مارک طیور 10 تا 50 درصد است اما درصد مرگ و میر تا 100 درصد است . مرگ و میر جوجه به علت بیماری مارک به زودی شاید اتفاق نیافتد و تا 40 هفتگی آن ها نیز طول می کشد .

همان طور که در ابتدای مقاله خواندید عفونت از راه تنفس وارد بدن طیور می شود و بیماری مارک مرغ بیشتر از طریق عفونت فولیکول های پر اتفاق می افتد . پرنده های مبتلا به بیماری مارک حتی اگر از مرگ جان سالم به در ببرند باز هم در طول دوره زندگیشان ناقل بیماری هستند .
 ویروس مارک تا مدت زمان زیادی در فضای مرغداری و به طور کلی در فضای حصار کشیده شده می ماند اما انجامد ویروس مارک را غیر فعال می کند . در هوای مرطوب و دمای بالا ، ویروس مارک می تواند تا 65 هفته حتی زنده بماند .

عامل اصلی بیماری مارک

بسیاری از بیماری هایی که برای انسان و حیوانات به وجود می آید ریشه در استرس دارد ؛ عامل اصلی ایجاد ویروس مارک نیز استرس حاصل از نوک چینی  ،  واکسیناسیون و جا به جایی گله و عدم رعایت رفت و آمد های داخل سالن جزء عوامل ایجاد بیماری مارک است .

پیشگری از ابتلا به بیماری مارک

بیماری مارک درمان ندارد اما می شود با به وجود آوردن شرایط مطلوب و آسایش نسبی ، در اختیار قرار دادن دان مرغی مخصوص برای جوجه ها ، استفاده از سویه های مقاوم و واکسیناسیون کلی و یا ترکیب واکسن های مختلف برای محافظت و مقاومت بیشتر بدن طیور در برابر ویروس مارک کمک کرد .


علائم بیماری مارک

بیماری مارک سبب کند شدن رشد و فلج شدن زود گذر یا دائمی در بالها می شود ، عضلات گردن را در گیر می کند که این عارضه باعث می شود جوجه گردن خود را کشیده و سفت نگهدارد ، دستگاه تنفس که منجر به در گیری های دستگاه گوارش و و انباشتگی چینه دان و اسهال  و در نهایت منجر به از دست دادن وزن می شود .
یکی دیگر از علائم بیماری مارک این است که مردمک چشم پرنده حالت غیر عادی پیدا کرده و عنبیه خاکستری می شود که این علائم باعث کم بینایی و یا کوری جوجه می شود .
ویروس مارک در اندام های داخلی و احشایی نیز تاثیر می گذارد به این صورت که تومور هایی در اعصاب ، مغز ، کلیه ، کبد ، طحال ، ماهیچه ها و ریه ها و همچنین تخمدان ها ایجاد می شود .

تشخیص بیماری مارک

برای تشخیص بیماری مارک باید دقت بسیاری داشته باشید زیرا علائم بیماری مارک کمی به بیماری لوکوز شباهت دارد ؛ بیماری مارک در 15 هفتگی و با مشاهده جراحاتی در سطح پوست و تومور در نقاط مختلف پوست و مشکلات چشم مختص علائم بیماری مارک می باشد همچنین بیماری مارک منجر به فلج شدن عصب نیز می شود که در بیماری لوکوز این طور نیست .

واکسن بیماری مارک

امروزه در مرغداری های صنعتی بزرگ با تزریق واکسن مارک به جوجه یک روزه این امکان را در مرغ به وجود می آورند که مرغ تا آخر زندگی خود به بیماری مارک مبتلا نشده . واکسن بیماری مارک پس از 7 روز ایمنی را در بدن پرنده به وجود می آورد .

امیدواریم مطالعه این مقاله از وبسایت دام و طیور برای شما مفید باشد و به تشخیص بیماری مارک و راه های درمان بیماری مارک آن کمک کند .
دام و طیور یک گروه تولیدی متشکل از جمعی از متخصصین فعال و با تجربه در زمینه دام و طیور است که به تولید خوراک طیور و ساخت تجهیزات مرغداری و تجهیزات دامداری پرداخته است و شما می توانید جهت خرید تجهیزات مرغداری و همچنین خرید تجهیزات دامداری و تغذیه طیور و سایر نیازمندی های خود در این زمینه ها به صفحه محصولات مراجعه کرده و محصولات مورد نظر خود را انتخاب و در سبد خربد قرار دهید و در اسرع وقت درب منزل تحویل بگیرید .

نـظـرات کاربران
دیگر مطالب کاربردی
•  راه های تشخیص سلامت مرغ
•  اصول تغذیه طیور
•  معرفی بهترین برند دستگاه های جوجه کشی
•  معیارهای انتخاب دستگاه جوجه کشی با کیفیت و استاندارد
•  پرورش کبک در خانه با دستگاه جوجه کشی کبک
ضمانت پرداخت دام و طیور
نماد اعتماد الکترونیکی دام و طیور

اطلاعات تماس فروشگاه دام و طیور

آدرس کارخانه : کاشان - میدان شهیدان زارع - کیلومتر 3 جاده قمصر - کوچه میلاد - میلاد 8
واحد مشاوره و سفارشات : 09139552810
,واحد پشتیبانی فنی : 03155448608
آدرس دفتر کاشان : کاشان - میدان شهید منتظری - بلوار خلیج فارس - نبش کوچه صدف یک - شرکت پرتو دانه سیمرغ
کد پستی : 8715669397
جهت پیگیری شکایات، انتقادات و پیشنهادات : 09131616534
صاحب امتیاز : احمد اکبری نیا
خرید دستگاه جوجه کشی دست دوم
دستگاه جوجه کشی ارزان