فروشگاه تجهیزات دام و طیور قوانین و مقررات ثبت شکایت ثبت فیش بانکی لیست بروز قیمت دستگاه جوجه کشی مشاوره و پشتیبانی : 09139552810

سبد خرید تجهیزات دام و طیور
0 مورد

علت مرگ و میر جوجه یک روزه چیست چگونه می توان از آن جلوگیری کرد ؟

دلایل مرگ جوجه یک روزه

مرگ جوجه های یک روزه می تواند ضرر های اقتصادی بزرگی به مرغداری بزند و برای کاهش این ضرر ها باید این موضوع را مورد بحث و بررسی قرار داد .
علت مرگ جوجه یک روزه می تواند با بسیاری از عوامل مرتبط باشد و می توان با تغذیه و کنترل بیماری ، مرگ و میر جوجه را کاهش داد اما بسیاری از جوجه ها چندی پس از بدو تولد می میرند که علت آن را در ادامه این مقاله برای شما کاربران گرامی توضیح می دهیم .

ابتدا دلایل ژنتیکی می تواند عامل بسیاری از آمار مرگ و میر در جوجه باشد . چسپندگی نطفه ها در چهار روز آخری که در دستگاه جوجه کشی قرار دارند موجب این می شود که حدود نصفی از آن ها دو سه روز قبل از زمان تولد و بیرون آمدن از تخم از بین می روند .
لرزش های مادر زادی عامل مرگ و میر 90% جوجه ها در ماه ابتدایی زندگی آن ها می شود .
اگر انتخاب مرغداری برای پرورش جوجه استفاده از بستر بوده و جوجه ها را در بستر پرورش می دهد باید ضخامت بستر مناسب بوده و زیاد بودن خاک اره و سایر پوشاننده های نرم کف بستر موجب فرو رفتن جوجه در آن و حتی باعث خفگی می شود و برعکس این موضوع نیز وجود دارد که جوجه ها نباید بر روی یک محیط صاف و بدون اصطکاک پرورش یابند این امر نیز موجب خستگی و مرگ جوجه مرغ یک روزه می شود .

افزایش درجه حرارت محل پرورش جوجه ها نیز موجب آب زدایی بدن جوجه ها می شود و از آن جا که 70% بدن جوجه ها را آب تشکیل داده است تداوم این درجه حرارت بالا موجب از دست رفتن آب بدن جوجه می شود و فقط کاهش 10% آب بدن جوجه می تواند علت مرگ جوجه یک روزه باشد .


دمای پایین سالن پرورش نیز می تواند به بروز بیماری هایی از جمله ذات الریه منجر شود و از نشانه های ظاهری ابتلا به بیماری ذات الریه آبی شدن تاج جوجه است .
پایین بودن دما نیز سبب خفگی جوجه ها می شود به این صورت که تحت تاثیر کاهش دما جوجه ها برای حفظ دمای بدن خود در هم فرو می روند و این امر سبب خفگی و در نهایت مرگ جوجه ها می شود .
برای جلوگیری از مشکلات دمایی ، ذات الریه و خفگی جوجه ها باید 24 ساعت قبل از ورود جوجه ها به سالن پرورش ، سالن را گرم نگه داریم و هم چنان دما را به حد نرمال خود برسانیم .

مسمومیت عامل موثر در مرگ و میر جوجه ها

مسمومیت طیور یکی از عوامل موثر در مرگ و میر جوجه است .
غذای آلوده به قارچ و سمی بودن غذا در جیره طیور سبب مرگ و میر جوجه می شود .
همچنین اگر نمک در خوراک طیور و همچنین آب طیور بیشتر از حد نرمال باشد سبب مرگ و میر جوجه می شود .


درجه حرارت بالای سالن ، افزایش یا کاهش رطوبت سالن ، افزایش پی اچ بستر موجب تشدید تولید آمونیاک در سالن می شود که این امر خود سبب تحریک غشاء مخاطی و چشم ها ، مصرف کم غذا ، کاهش میزان رشد ، تحریک مژه های داخل نای و خونریزی و مرگ ومیر جوجه ها به علت غلطت بالای آمونیاک در سالن می شود .
در عمل حذف تاج ، نوک چینی و واکسیناسیون باید توجه داشت که جوجه ها زخمی و دچار جراحت نشوند زیرا این خود دلیل مرگ و میر جوجه می شود .

آلودگی محیط و مرگ و میر جوجه

بالا بودن رطوبت بستر به آسانی  سبب رشد میکرو ارگانیسم ها و در نهایت منجر به ایجاد عفونت می شود .
سالن مرغداری باید طوری ساخته شده باشد که مسیری برای ورود حیوانات شکارچی مثل موش ، گربه و سگ وجود نداشته باشد به دلیل اینکه ورود این حیوانات خود سبب بروز آلودگی و مرگ و میر جوجه ها می شود .

وجود آب موثر در کاهش مرگ و میر جوجه

آب به دلیل اینکه منبع مواد معدنی مثل سدیم ، کلر و پتاسیم است نقش مهمی در حفظ سلامت بدن جوجه ها دارد . آب نقش اصلی در حفظ سلامت پرندگان و جلوگیری از مرگ و میر جوجه دارد .
حتی چینش آبخوری و دانخوری جوجه می تواند نقش مهمی برای سالم ماندن و بالغ شدن آن ها داشته باشد به این صورت که اگر تعداد آب خوری ها کم باشد جوجه ها بیشتر در یک نقطه جمع می شوند و این امر سبب بالا رفتن رطوبت شده و شرایط برای رشد میکرو ارگانیسم ها فراهم می شود که در نهایت کاهش اشتها را در پی دارد .

تغذیه عامل موثر در کاهش مرگ و میر جوجه

در اختیار  قرار دادن دان مخصوص نژاد مرغ یعنی دان مرغ تخم گذار یا دان مرغ گوشتی و همچنین تازه بودن تغذیه از عواملی است که در جلوگیری از مرگ و میر جوجه موثر است و ظرف دانخوری طیور باید نزدیک منبع گرما باشد اما ظرف دانخوری نباید زیر نور مستقیم لامپ باشد . غذای جوجه مرغ باید عاری از هر گونه گرد و خاک باشد زیرا سبب  مسدود شدن راه حنجره و حلق و در نهایت مرگ جوجه می شود .

در این مقاله سعی کردیم عواملی که منجر به مرگ و میر جوجه های یک روزه می شود را برای شما شرح دهیم و امیدواریم که مطالعه این مقاله برای شما کاربران مفید بوده باشد .
چنانچه سوال ، انتقاد و یا پیشنهاد در زمینه طیور و مرغداری داشتید می توانید با متخصصان گروه تولیدی خوراک و تجهیزات دام و طیور از طریق این صفحه در میان بگذارید و یا با شماره 09133627304 تماس حاصل نمایید تا در اسرع وقت پاسخ خود را دریافت کنید .

نـظـرات کاربران
دیگر مطالب کاربردی
•  آیا غذای کنسروی برای سگ ضرر دارد؟
•  فروش دستگاه جوجه کشی بلدرچین دماوند
•  بررسی انواع آبخوری ها
•  راهنمای خرید بهترین دستگاه جوجه کشی
•  سیستم دانخوری اتوماتیک مرغداری
ضمانت پرداخت دام و طیور
نماد اعتماد الکترونیکی دام و طیور

اطلاعات تماس فروشگاه دام و طیور

آدرس کارخانه : کاشان - میدان شهیدان زارع - کیلومتر 3 جاده قمصر - کوچه میلاد - میلاد 8
واحد مشاوره و سفارشات : 09139552810
,واحد پشتیبانی فنی : 03155448608
آدرس دفتر کاشان : کاشان - میدان شهید منتظری - بلوار خلیج فارس - نبش کوچه صدف یک - شرکت پرتو دانه سیمرغ
کد پستی : 8715669397
جهت پیگیری شکایات، انتقادات و پیشنهادات : 09131616534
صاحب امتیاز : احمد اکبری نیا
خرید دستگاه جوجه کشی دست دوم
دستگاه جوجه کشی ارزان