فروشگاه تجهیزات دام و طیور قوانین و مقررات ثبت شکایت ثبت فیش بانکی لیست بروز قیمت دستگاه جوجه کشی مشاوره و پشتیبانی : 09139552810

سبد خرید تجهیزات دام و طیور
0 مورد

انواع بیماری بلدرچین و نحوه درمان آن

شایع ترین بیماری های بلدرچین ، پیشگیری و درمان

بلدرچین به عنوان پرنده ای کوچک و حساس که به عنوان پرواری از آن استفاده می شود ، لازم است که به لحاظ بهداشتی از آن مراقبت های ویژه ای انجام شود تا به بهترین نحو و بدون تلفات به سود بالایی از پرورش بلدرچین رسید . اما پرورش دهندگان طیور چه به صورت خانگی و یا صنعتی ، به علت فراموش کردن و یا کم کاری هایی که از سوی کارگران انجام می شود ، مورد ضرر و زیان زیادی از پرورش این پرنده ضعیف الجثه قرار می گیرند زیرا با بیماری هایی مواجه می شوند که ممکن است برخی به دلیل نا آگاهی و نداشتن اطلاعات کافی در مورد بیماری بلدرچین و نحوه درمان آن ، با این فاجعه عظیم در مورد کسب و کار خود مواجه گردند . در راستای آگاهی بخشی به این دسته از عزیزان به جهت جلوگیری از ضرر و زیان های وارده ناشی از انواع بیماری ها ، در ادامه به بررسی شایع ترین بیماری های بلدرچین ، پیشگیری و درمان آن ها پرداخته ایم که امید مفید واقع شود .
 انواع بیماری بلدرچین و نحوه درمان آن
اکثرا بیماری هایی که بلدرچین دچار آن می شود به صورت ویروسی ، عفونت های قارچی و باکتریایی می باشد که ممکن است در اثر مدیریت غیر قابل قبول صورت گیرد و خسارت های زیادی را برای پرورش دهندگان طیور در یک سالن بزرگ به بار آورد . اصولا جهت پیشگیری از این دسته بیماری ها متخصصان در این زمینه ، پرورش دهندگان طیور را به رعایت بهداشت در سالن و نظافت همیشگی توصیه می نمایند . هم چنین داشتن تهویه مناسب و هوای پاک و عاری از هر گونه آلودگی و جانواران موذی از دیگر نکات جلوگیری از بیماری های بلدرچین می باشد .
گاها دیده می شود که بلدرچین با پرندگان دیگر در یک سالن پرورش داده می شود که این نیز از مهمترین عوامل بیماری بلدرچین بوده زیرا بلدرچین به علت برخوردار بودن از جثه ضعیف ، ممکن است بیماری هایی که در دیگر پرندگان هم چون مرغ که بزرگ تر است و شاید در آن ها تاثیری نداشته باشد ، را گرفته و باعث اختلال در سیستم دفاعی و تنفسی و حتی گوارشی بلدرچین گردد و ادامه حیات را برای او دشوار سازد . حتی کارشناسان در این زمینه توصیه می کنند تا بلدرچین های تازه متولد شده و جوان تر از بلدرچین های مادر که به عنوان حاملین عوامل بیماری زا شناخته می شوند ، جدا پرورش داده شوند . جای بلدرچین باید خشک باشد تا از رشد هر گونه عفونت و بیماری در آن ها جلوگیری شود و در صورت مشاهده علائمی چون لرزش و افسردگی و یا فلج در بلدرچین فورا به دامپزشک ارجاع داده شود .
شایع ترین بیماری های بلدرچین ، پیشگیری و درمان آن
همان طور که در بالا نیز اشاره شد پرورش دهندگان طیور با رعایت مسائل بهداشتی از جمله استفاده از قفس های مکانیزه به جهت کاهش و یا جلوگیری از تماس پرنده با عوامل آلوده و بیماری زا ، ضد عفونی کردن محیط و هوا ، از خسارت های ناشی از بیماری بلدرچین مبرا گردند . در این جا لازم به ذکر است که گروه دام و طیور عرضه کننده انواع قفس های مکانیزه درجه یک بلدرچین می باشد که جهت تهیه می توانید لینک مربوطه را کلیک نمایید . اما در صورتی که بیماری از راه تنفس ، آب و غذا به بلدرچین منتقل شد و درگیر بیماری شد ، چگونه آن را تشخیص و درمان نماییم . از شایع ترین بیماری هایی که ممکن است بلدرچین های پرواری دچار آن شود می توان موارد زیر نام برد که ما در این جا علائم و روش های پیشگیری و درمان آن ها را نیز عنوان کرده ایم .
-    بیماری آنفولانزا در بلدرچین و نحوه درمان آن : این نوع بیماری در بلدرچین همراه با علائمی چون بی حالی ، مشکلات تنفسی ، آبریزش چشم ، کبودی سر و صورت و پاها ، کاهش شدید تولید تخم در نوع تخم گذار آن ها و اسهال صورت می گیرد که جهت پیشگیری از ابتلا بلدرچین به این بیماری ، رعایت بهداشتی الزامی می باشد و جهت درمان از روش واکسیناسیون استفاده می شود .
-    بیماری آبله در بلدرچین و نحوه درمان آن : ایجاد تاول هایی روی تاج ، پلک و نقاط بدون پر بلدرچین نشان از این بیماری در او می دهد که برای جلوگیری از ابتلا بلدرچین به بیماری آبله رعایت بهداشت ، تهویه هوا ، ضد عفونی کردن محیط ضروری بوده و در صورت ابتلا ، واکسیناسیون ، تقویت غذای بلدرچین ، ضدعفونی نمودن مرتب محیط و هوا روش های درمان این نوع بیماری است .
-    بیماری نیوکاسل در بلدرچین و نحوه درمان آن : بلدرچین در صورت ابتلا به این بیماری دچار علائمی چون مشکلات تنفسی ، بی اشتهایی ، افسردگی ، تشنگی ، لرزش عضلات ، فلج ، غلت زدن می گردد که جهت جلوگیری رعایت مسائل بهداشتی علاوه بر واکسیناسیون اولیه ، ذکر شده در همان بیماری های بالا الزامی  است . آنتی بیوتیک نیز روش درمانی موثری برای بیماری نیوکاسل در بلدرچین است .
-    بیماری آنسفالومیلیت در بلدرچین و نحوه درمان آن : احتمال بروز این نوع از بیماری در بلدرچین های تازه متولد شده بیش تر است . از مهم ترین علائم در این بیماری می توان به ضعف پرنده و ایجاد گیجی و نداشتن تعادل در راه رفتن او اشاره کرد و جهت جلوگیری باید محیط مرتب از فضولات پرنده که عامل مهم این بیماری است پاک و ضد عفونی گردد . با واکسینه نمودن پرنده مادر به صورت آشامیدنی و یا تزریقی می توان از انتقال این بیماری به نطفه جلوگیری نمود .
-    بیماری مارک در بلدرچین و نحوه درمان آن : از شدیدترین علائم این بیماری خطرناک در بلدرچین می توان به فلج بدن و عدم تعادل در ایستادن و نگه داشتن پرهای خود ، لاغر شدن اشاره کرد که علاوه بر رعایت اصول بهداشتی با واکسینه کردن بلدرچین در مقابل بیماری مارک می توان او را از ابتلا به این بیماری نجات داد . هم چنین برای بهبود بلدرچین در اثر بیماری مارک باید او را از دیگر طیور جدا نگه داری نمود و غذای او را تقویت نمود و مرتبا جای او را ضد عفونی کرد .
بیماری های شناخته شده دیگری نیز که بلدرچین ها در صورت نبود مدیریت کارآمد و صحیح و شرایط مناسب بهداشتی و هوایی مستعد ابتلا به آن هستند نیز وجود دارد که لازمه جلوگیری از هر یک از آن ها رعایت موارد ذکر شده در زیر می باشد :
-    پرورش بلدرچین در قفس های مکانیزه و جدا از دیگر پرندگان
-    رعایت موارد بهداشتی و اصول نظافتی قفس بلدرچین
-    دادن مواد غذایی مناسب ، مقوی و خشک به آن ها
-    جلوگیری از ورود جانواران و حشرات به قفس های بلدرچین
-    برخورداری سالن پرنده از تهویه هوا و دمای مناسب
-    جداسازی بلدرچین های جوان از مادر
-    نبود عوامل اضطراب و استرس در سالن پرورش بلدرچین

نـظـرات کاربران
دیگر مطالب کاربردی
•  آیا داشتن دستگاه جوجه کشی برای پرورش بلدرچین ضروری است
•  بهترین کارخانه دستگاه جوجه کشی
•  انواع دستگاه جوجه کشی خانگی ارزان
•  مقایسه ی دستگاه جوجه کشی بلدرچین دماوند
•  خرید دان تخم گذار بلدرچین
ضمانت پرداخت دام و طیور
نماد اعتماد الکترونیکی دام و طیور

اطلاعات تماس فروشگاه دام و طیور

آدرس کارخانه : کاشان - میدان شهیدان زارع - کیلومتر 3 جاده قمصر - کوچه میلاد - میلاد 8
واحد مشاوره و سفارشات : 09139552810
,واحد پشتیبانی فنی : 03155448608
آدرس دفتر کاشان : کاشان - میدان شهید منتظری - بلوار خلیج فارس - نبش کوچه صدف یک - شرکت پرتو دانه سیمرغ
کد پستی : 8715669397
جهت پیگیری شکایات، انتقادات و پیشنهادات : 09131616534
صاحب امتیاز : احمد اکبری نیا
خرید دستگاه جوجه کشی دست دوم
دستگاه جوجه کشی ارزان