فروشگاه تجهیزات دام و طیور قوانین و مقررات ثبت شکایت ثبت فیش بانکی لیست بروز قیمت دستگاه جوجه کشی مشاوره و پشتیبانی : 09139552810

سبد خرید تجهیزات دام و طیور
0 مورد

نظافت و شستشو کردن تخم نطفه دار

ضدعفونی کردن تخم های جوجه کشی

تخم هایی که دارای نطفه هستند پس از خارج شدن از بدن مرغ دارای آلودگی و عفونت هستند . پرندگانی که در بستر نیز نگه داری می شوند احتمال الوده شدن نیز وجود دارد زیرا تخم با موادی که در کف مرغداری ریخته آلوده می شود .  قبل از اینکه تخم را درون دستگاه قرار دهیم حتما باید آن را ضدعفونی کرده تا دستگاه دچار آلودگی و کثیفی نشود . اگر پوسته تخم مرغ ضدعفونی نشود باکتری ها و عفونت ها به داخل تخم می روند و ممکن است عوارض جبران ناپذیری را بر جای بگذارند .
چگونه آلودگی و عفونت موجود روی پوسته تخم را پاک کنیم ؟
یکی از سوالاتی که افراد تازه کار در زمینه دستگاه جوجه کشی برایشان پیش می آید نحوه تمیزکردن آلودگی های موجود روی پوسته تخم است . تمیز کردن تخم با آب و دستمال نم دار یا اجسام زبر باعث از بین رفتن کوتیکول شده و احتمال اینکه آلودگی و عفونت وارد تخم شود افزایش می یابد .  پاک کردن آلودگی های روی تخم با استفاده از دستمال مرطوب و آب باعث می شود تا آهک پوسته و منافذ موجود سابیده و پوشانده شود . این مساله باعث از بین رفتن نطفه شده زیرا تنفس جنین در زمان جوجه کشی  با مشکل روبه رو می شود به این دلیل که در این دوره تنها راه ارتباطی جنین با دنیای خارج و دریافت اکسیژن از طریق منافذ روی پوسته امکان پذیر است .
کوتیکول چیست ؟ پس از خروج تخم از بدن پرنده پوسته آن مرطوب است و زمانی که در معرض هوا قرار گیرد سریعا خشک می شود . بعد از خشک شدن این لایه یک پوشش نازک ولی بسیار محکم روی تخم تشکیل شده است که سرشار از مواد پروتئینی است و به آن کوتیکول می گویند .
چگونه تخم های نطفه دار را ضد عفونی کنیم ؟
روش های مختلفی برای ضدعفونی کردن و از بین بردن باکتری های موجود روی تخم نطفه دار وجود دارد که در ادامه به معرفی آن می پردازیم . ولی نکته مهمی که وجود دارد این است که قبل از ضد عفونی باید مدفوع های روی تخم را تمیز کرد زیرا وجود مدفوع باعث می شود تا مواد ضدعفونی کننده تاثیر مطلوب خود را نداشته باشند . 
ضدعفونی کردن تخم نطفه دار با استفاده از گاز فرمالدئید
گاز فرمالدئید ماده ای برای ضدعفونی کردن تخم ها است . بهتر است  عمل ضدعفونی را هر چه زودتر انجام دهید زیرا احتمال تبدیل آن ها به جوجه بیشتر خواهد بود . تخم هایی که نطفه دار هستند را هم می توانید در درون دستگاه و هم در خارج از دستگاه با استفاده از این گاز تمیز کنید .
ضدعفونی تخم نطفه دار با اسپری
ترکیب موادی مانند امونیوم ، فرمالین یا استفاده از هر کدام به صورت جداگانه به صورت اسپری می تواند باکتری های موجود روی پوسته تخم را از بین  ببرد . استفاده از فنلی برای پاکیزه کردن و ضدعفونی کردن تخم در دمای بالا نیز اثر مطلوبی دارد .
ضدعفونی کردن تخم به روش غوطه ور ساختن
در این روش تخم ها به مدت 3 دقیقه در محلول آب و موادی همچون پرکلرین یا ترکیب چهارتایی آمونیوم در دمای 43 تا 49 غوطه ور می کنند تا باکتری ها و الودگی های تخم از بین برود . نکته مهم و قابل توجه در این روش کنترل دما است که نباید دمای محلول افت کند چون تاثیر آن از بین می رود .
اشعه فرابنفش
یکی دیگر از راه های از بین بردن عفونت  و آلودگی تخم استفاده از اشعه فرابنفش است . حتما قبل از استفاده از اشعه فرابنفش برای ضد عفونی تخم ، سطح تخم را از مدفوع پاکیزه نموده چون در غیر این صورت اشعه فرابنفش تاثیری نخواهد داشت .

> توسط مسعود صالحی
  برای جوجه کشی هم باید تخم مرغ ها را ضدعفونی کنیم؟
> پاسخ مدیریت :
بله ضدعفونی تخم مرغ ها نقش مهمی در سلامت جوجه ها دارند
نـظـرات کاربران
دیگر مطالب کاربردی
•  ویژگی های خوراک استارتر جوجه
•  نکات کلیدی برای تغذیه جوجه و مرغ
•  دقیق ترین کنترل دستگاه جوجه کشی
•  انتخاب بهترین نوع دانخوری
•  اصول جوجه کشی و پرورش شترمرغ
ضمانت پرداخت دام و طیور
نماد اعتماد الکترونیکی دام و طیور

اطلاعات تماس فروشگاه دام و طیور

آدرس کارخانه : کاشان - میدان شهیدان زارع - کیلومتر 3 جاده قمصر - کوچه میلاد - میلاد 8
واحد مشاوره و سفارشات : 09139552810
,واحد پشتیبانی فنی : 03155448608
آدرس دفتر کاشان : کاشان - میدان شهید منتظری - بلوار خلیج فارس - نبش کوچه صدف یک - شرکت پرتو دانه سیمرغ
کد پستی : 8715669397
جهت پیگیری شکایات، انتقادات و پیشنهادات : 09131616534
صاحب امتیاز : احمد اکبری نیا
خرید دستگاه جوجه کشی دست دوم
دستگاه جوجه کشی ارزان