فروشگاه تجهیزات دام و طیور قوانین و مقررات ثبت شکایت ثبت فیش بانکی لیست بروز قیمت دستگاه جوجه کشی مشاوره و پشتیبانی : 09139552810

سبد خرید تجهیزات دام و طیور
0 مورد

چگونه تخم گذاری مرغ را افزایش دهیم !

راهکار های افزایش تولید بازدهی مرغ تخم گذار

یک مرغ سالیانه حدود 10 برابر وزنش تخم می گذارد . ممکن است تخم گذاری مرغ به دلایل مختلفی قطع شود ، عوامل خارجی و داخلی هورمون های بدن مرغ را تحت تاثیر قرار دهد و باعث کاهش یا حتی گاها توقف تولید تخم مرغ شود .

پارامترهای مهم افزایش تخم گذاری

1- یکی از مهم ترین پارامترهای افزایش تخمگذاری مرغ خوراک دهی میباشد شما اگر نتوانید دان مرغ با کیفیت با انرژی بالا برای مرغ تخمگذار تامین کنید.مطمئنن مرغ تخمگذار نمیتواند  انرژی و ویتامینهای تولید تخم مرغ را تامین کند و فرایند تولید تخم متوقف خواهد شد. یک مرغ تخم گذار برای تولید تخم مرغ نیاز به ویتامین مواد معدنی ، پروتئین ، اسید های چرب ، دارد و این مواد در یک نوع محصول  گندم و جو و... تامین نمیشود شما با دادن این محصولات تنها هزینه میکنید درصورتی که راندمانی ندارید.

برای آشنایی با ترکیبات و خرید دان تخمگذار مرغ روی لینک زیر کیلیک نمایید.

خرید دان مرغ ، ترکیبات دان مرغ ، قیمت دان مرغ

 

2- یکی دیگر از پارامترهای مهم برای افزایش تخم مرغ قرار دادن دانخوری مرغ مناسب برای مرغ تخم گذار میباشد در صورتی که دانخوری که انخاب میشود مناسب نباشد مرغ تخمگذار به صورت یک دست خوراک نمیخورد در سالن مرغ داری مرغهایی که دارای قدرت بیشتری هستند دان های درشت تر را جدا کرده ومیل میکنند و مرغ هی ضعیف تر دان مناسب نمیرسد . دانخوری باید به  گونه ی باشد که کل دان را در اختیار پرنده قرار ندهد و به مرور دان در دسترس پرنده قرار بگیرد.

جهت آشنایی با دانخوری مخصوص مرغ و شیوه کارکرد دانخوری و خرید دانخوری مرغ به لینک زیر مراجعه نمایید.

 آشنایی با دانخوری مرغ ، شیوه کارکرد دانخوری ، خرید دانخوری مرغ

 

3- دیگر پارامتر افزایش تخمگذاری مرغ انتخاب آبخوری مناسب میباشد.در صورتی که آبخوری مناسب نباشد آلودگی وارد بدن پرنده شده و قسمتی از انرزی که وارد بدن پرنده شده وباید صرف تخم گذاری شود صرف مبارزه با بیماری و آلودگی ها خواهدشد.

خرید و آشنایی با ابخوری مرغبا آبخوری روی لینک زیر بزنید.

آشنایی با بهترین نوع آبخوری مرغ ، خرید آبخوری مرغ

استرس ، افزایش سن مرغ ، روز های کوتاه و کم نور ، کرچ شدن ، بیماری و تغذیه نامناسب از جمله عواملی است که بر تولید تخم مرغ اثر می گذارد . البته این امکان هم وجود دارد که تولید تخم مرغ در شرایط ایده آل هم به تدریج کاهش یافته و متوقف شود . در ادامه به عواملی که باعث کاهش تخمگذاری مرغ می شود می پردازیم :

 


کاهش طول روز
در اوایل تابستان روز ها شروع به بلند شدن کرده و در اوایل زمستان روز ها کوتاه می شوند . طول روز از 16 ساعت به 8 ساعت رسیده و این همه تغییر باعث می شود تا تخم گذاری مرغ کاهش یافته و یا قطع شود (تولک) . برای جلوگیری از بروز این اتفاق به نوردهی مصنوعی نیاز است . برای حفظ تولید و افزایش آن نور دهی باید طوری باشد که حدود 12 ساعت روشنایی وجود داشته باشد . توجه کنید که اگر حتی برای یک روز نور قطع شود اثر منفی بر طیور می گذارد لذا به این امر توجه کنید. بسیار مهم است که نور دهی مرغ  باعث شک وایجاد استرس به پرنده نشود. نور دهی مرغ تخم گذار باید به گونه ی باشد که مثل طلوع و غروب طبیعی انجام شود وبه ان طلوع وغروب مصنوعی میگویند. از روشن شدن وخاموش شدن نا به هنگام چراغ جلو گیری کنید این اتفاق به مرغ شما استرس وارد خواهد کرد و تخم گذاری متوقف خواهد شد.
تولک رفتن یعنی چه ؟
تولک یک مرحله فیزیولوژیکی طبیعی است که مرغ پرهای کهنه بدنش ریخته و پر های جدید جایگزین آن می شود . در این مدت اویدوکت که اندام تولید تخم مرغ هست هم بازسازی و جوان می شود . در طول این مدت چون مرغ همه انرژی خود را صرف رشد پرها می کند تنها مقدار اندکی از آن برای صرف تولید تخم می ماند که باعث می شود روند تخم گذاری مرغ کاهش یابد  .
کرچی مرغ
کرچ شدن مرغ یک ویژگی طبیعی است که مرغ روی تخم نشسته و منتظر درامدن جوجه از تخم است . این اتفاق در برخی نژاد ها به ندرت و برخی دیگر اکثرا رخ می دهد . کرچ شدن مرغ باعث می شود تا تغییرات هورمونی موجب قطع تخم گذاری اش شود . زمانی که تخم مرغ در لانه اش جمع شود مرغ تمایل به نشستن روی آن ها را دارد که باعث می شود مرغ کرچ شود . برای جلوگیری از این اتفاق باید روزانه تخم ها را جمع آوری کرد و البته برخی از مرغ ها بدون وجود تخم هم در لانه کرچ می شوند که باید در یک دوره زمانی آن را از لانه بیرون کرد تا از حالت کرچی بیرون بیاید . 
سن مرغ تخمگذار
مرغ ها معمولا تا 2 الی 3 سالگی به تولید تخم مرغ می پردازند پس از آن شروع به کاهش تولید کرده و کم کم قطع می شود .
تغذیه نامناسب
جیره غذایی متناسب با سن پرنده و نوع مواد استفاده شده در غذای طیور اهمیت فراوانی دارد . هر دوره نیاز به جیره غذایی متفاوت دارد زیرا احتیاجات بدنشان تغییر می کند . مثلا برای مرغی که تخم گذار است اگر از دان استارتر یا آغازین استفاده کنید باعث می شود تولید تخم کاهش یابد .
در بالا ما به اینکه بررسی اینکه چرا مرغ ها تخم نمی گذارند ؟ و یا اینکه روند تخم گذاری کاهش یافته صحبت کردیم و دلایل مختلف آن را بررسی کردیم . حالا می خواهیم برای حل این مشکل روش هایی را نام ببریم که باعث شود تولید تخم بالا رفته و به اینکه چگونه تخمگذاری مرغ را افزایش دهیم بپردازیم  .
راهکار های افزایش تخم گذاری مرغ
1- فضای مناسب برای تخم گذاری مرغ ها
اولین کار برای افزایش تخم گذاری مرغ ، انتخاب فضای مناسب برای مرغ است . زمانی که جوجه بزرگ  شده و به مرغ تبدیل می شود فضای بیشتری هم برای تخمگذاری و رشد نیاز خواهد داشت . یکی از راه هایی که برای افزایش فضا وجود دارد استفاده از قفس های طبقاتی و جداگانه است که استفاده از این قفس ها مزایای فراوانی دارد از جمله :
    نظارت دقیق و منظم بر مرغ ها
    فضولات به راحتی از سینی هایی که درون  قفس وجود دارد جمع آوری شده و از بروز مشکلات مختلف و بیماری ها جلوگیری می کند .
    تخم های تولید شده به صورت اتوماتیک در مخزن نگه داری می شود و جمع آوری آن نیز به راحتی صورت می گیرد .
2- تاثیر نور در تخم گذاری مرغ   
نور برای پرورش مرغ و جوجه در سنین مختلف متفاوت است به عنوان مثال جوجه ای که تازه متولد شده به 24 ساعت نور نیاز دارد تا بتواند به اندازه کافی غذا و آب بدنش را تامین کند . با گذشت زمان ، نیاز نور آن ها نیر کاهش یافته به طوری که یک مرغ برای تخم گذاری به 14 تا 16 ساعت نور در شبانه روز نیاز دارد . در زمستان که روزها کوتاه است ، درون سالن های مرغداری توسط نور مصنوعی این نور تامین می شود .
3- تغذیه در رشد و تخم گذاری مرغ
انتخاب جیره غذایی مناسب و تامین تمام نیاز های مرغ موجب می شود تا علاوه بر رشد مرغ ها تخمگذاری مرغ نیز افزایش یابد . مثلا مرغ تخمگذار برای تخمگذاری به کلسیم فراوانی نیاز دارد لذا باید در جیره غذایی آن به مقدار کافی وجود داشته باشد در صورتی که جوجه تازه متولد شده اصلا نیازی به آن ندارد .

> توسط ساجده میرسعیدی
  مهم ترین عواملی که میتونن باعث افزایش تخمگذاری مرغ تخمگذار بشوند عبارت هستند از : دان مرغ تخمگذار مرغوب و عالی و همچنین وجود دانخوری مرغ مناسب که مرغ تخمگذار به راحتی بتونه ازش استفاده کنه. بنده از فروشگاه اینترنتی دام وطیور بسیار راضی هستم ممنون بابت مطالب خوبتون.
> پاسخ مدیریت :
از حسن انتخاب شما سپاسگذاریم
نـظـرات کاربران
دیگر مطالب کاربردی
•  دستگاه جوجه کشی دماوند | دستگاه جوجه کشی با ضمانت نامه و گارانتی
•  جلوگیری از کرچ شدن مرغ یا استفاده از مرغ کرچ
•  قوانین و مقررات خرید از فروشگاه اینترنتی دام و طیور
•  بهترین دان بلدرچین
•  ویژگی های مهم بدنه دستگاه های جوجه کشی چیست؟
ضمانت پرداخت دام و طیور
نماد اعتماد الکترونیکی دام و طیور

اطلاعات تماس فروشگاه دام و طیور

آدرس کارخانه : کاشان - میدان شهیدان زارع - کیلومتر 3 جاده قمصر - کوچه میلاد - میلاد 8
واحد مشاوره و سفارشات : 09139552810
,واحد پشتیبانی فنی : 03155448608
آدرس دفتر کاشان : کاشان - میدان شهید منتظری - بلوار خلیج فارس - نبش کوچه صدف یک - شرکت پرتو دانه سیمرغ
کد پستی : 8715669397
جهت پیگیری شکایات، انتقادات و پیشنهادات : 09131616534
صاحب امتیاز : احمد اکبری نیا
خرید دستگاه جوجه کشی دست دوم
دستگاه جوجه کشی ارزان