فروشگاه تجهیزات دام و طیور قوانین و مقررات ثبت شکایت ثبت فیش بانکی لیست بروز قیمت دستگاه جوجه کشی مشاوره و پشتیبانی : 09139552810

سبد خرید تجهیزات دام و طیور
0 مورد

آموزش پرورش مرغ شاخدار

آموزش پرورش مرغ شاخدار

مرغ شاخدار که با نام گینه نیز شناخته می شود، پرنده ای زیبا که در دسته ی قرقاول سانان قرار می گیرد. این پرنده بیشتر در اقلیم های گرم آفریقا دیده می شود. بیشتر تغذیه و گشت گینه ها در روز انجام می شود. البته که باید ذکر کنیم که این مرغ ها به دلیل اینکه رفتار و عملکرد های خاصی دارند، نام کولی را به آنها اختصاص داده اند. امروزه دیده شده که در برخی منازل از مرغ شاخدار به عنوان نگهبان نیز استفاده می شود، به دلیل اینکه مرغ های شاخدار یا گینه با دیدن فرد ناشناس، صدا های ناهنجار و بلندی را از خود تولید می کنند. البته که باید بدانید مرغ شاخدار یا گینه در هنگام تولید مثل نیز صداهای بلندی را از خود تولید می کند. در این مقاله می خواهیم به آموزش پرورش مرغ شاخدار بپردازیم تا افرادی که می خواهند بیشتر با این پرنده و پرورش آن آشنا شوند، آگاه شوند. و امیدواریم مطالب ذکر شده برایتان مفید واقع گردد.

 

چرا مرغ شاخدار را پرورش دهیم؟

سوالی که در ذهن بسیاری از افراد است، این است که چرا مرغ شاخدار را پرورش دهیم؟ باید بگوییم که مرغ شاخدار یا همان مرغ گینه به دلیل اینکه غذای کمی را مصرف می کنند و علاوه بر آن رشد سریعی را دارند، این موضوع باعث شده تا توجه برخی افراد به پرورش مرغ شاخدار جلب شود و جوجه کشی از مرغ گینه را آغاز کنند. در واقع برای اینکه یک تخم نطفه دار به جوجه تبدیل شود، حدود 25 تا 28 روز زمان نیاز است و پس از خروج تخم ها 6 الی 7 ماه طول می کشد تا این پرنده های زیبا بالغ شوند و برای تخم گذاری آماده شوند.

البته که باید به این نکته توجه داشته باشید که مرغ شاخدار پس از رسیدن به 3 ماهگی به عنوان مرغ شاخدار گوشتی به کشتارگاه ارسال می شود. مرغ شاخدار دارای طبیعت گرم است و به همین دلیل است که می تواند در محیط هایی با آب و هوایی گرم و خشک زندگی کند و می توانید در برخی از شهر ها پرورش این پرنده ها را آغاز کنید. برای مثال پرورش مرغ شاخدار در اصفهان به دلیل آب هوای گرم و مناسب مرغ شاخدار یا گینه بسیار رایج شده است. برخلاف بسیاری از پرندگان، مرغ شاخدار یا گینه دارای مقاومت بسیار بالایی هستند. به این دلیل است که به سختی دچار بیماری می شوند و این موضوع می تواند برای افرادی که می خواهند پرورش مرغ شاخدار را آغاز کنند، بسیار مهم باشد.

 

نحوه پرورش مرغ شاخدار

اگر قصد پرورش مرغ شاخدار را دارید، پس باید با نحوه پرورش مرغ شاخدار و اصول پرورش مرغ شاخدار آَشنا شوید. اگر هدف شما از پرورش مرغ شاخدار، گوشتی کردن آنها است. پیشنهاد ما استفاده از دستگاه جوجه کشی اسکندری است. تا بتوانید از تخم های نطفه دار، جوجه تولید کند و پس از بزرگ کردن آنها و رسیدن به 3 ماهگی آنها روانه بازار کنید. نکته ای که در ابتدا باید به آن توجه داشته باشید این است که مرغ های شاخدار توانایی پرواز های بلند را دارند، پس بهتر است محیط سربسته برای پرورش گینه ها انتخاب شود.

شما نمی توانید گینه ها را در حیاط خانه پرورش دهید. به دلیل اینکه رشد کافی ای ندارد و می بایست محیط آنها سرسبز و دارای فضای کافی باشد، تا به راحتی بتوانند پرواز کنند و غذای خود را پیدا کنند. پس از اینکه جوجه کشی کردید و جوجه ها به دنیا آمدند، به دلیل اینکه جوجه ها بسیار ضعیف هستند، می بایست جوجه ها را برای جلوگیری از ابتلا به بیماری، زیر لامپ مصنوعی قرار داد و با دادن آب شکر و دان خیس به آنها در روز های اول، می بایست قوت به آنها داد تا زنده بمانند.البته که باید به این نکته توجه داشته باشید محیط مرغ های بالغ را از محیط جوجه های باید جدا کنید.

اگر بخواهید از تغذیه ی مرغ گینه یا مرغ شاخدار بدانید باید بگوییم که مرغ شاخدار در طبیعت از انواع دانه ها، میوه ها، برگ گیاهان، حشرات، بذرها، ریشه گیاهان و کرم ها صورت می گیرد اما برای کسانی که می خواهند در محیط خودشان و محیطی سربسته، به پرورش مرغ شاخدار بپردازند، می توانند از دان و دیگر حبوبات برای تغذیه این پرندگان استفاده کنند. به طور کلی سه روش برای پرورش دادن مرغ گینه یا مرغ شاخدار وجود دارد همچون استفاده از سیستم های پرورشی فضای باز، نیمه آزار و پرورش در سالن بسته. در ادامه به بررسی هر یک از این روش های پرورش مرغ شاخدار می پردازیم.

 

سیستم پرورشی مرغ شاخدار در فضای باز

یکی از روش ها استفاده از سیستم پرورشی مرغ شاخدار در فضای باز است. این سیستم بیشتر در مزارع خیلی بزرگ کاربرد دارد که تفاوت آنچنانی با فضای آزاد ندارد. در بسیاری از کشور های در حال توسعه و کشور آفریقا، از این روش برای پرورش و نگهداری مرغ شاخدار یا گینه استفاده می کنند. در این سیستم فقط آب در اختیار مرغ شاخدار قرار می گیرد و پرنده برای تغذیه خودش آزادانه در فضای باز، چرا می کند و به دنبال غذا می گردد.

 

سیستم پرورشی نیمه بسته برای پرورش گینه

یکی از روش های دیگر استفاده از سیستم پرورشی نیمه بسته برای پرورش گینه است. این روش به گونه ای است که پرنده نیمی از روز را در فضای باز سپری و چرا می کند و بخشی از روز را در آشیانه ی خود می گذراند. همانطور که گفته شد این پرنده توانایی پرواز های با ارتفاع را دارد، پس بهتر است محیطی را برای آنها در نظر بگیرید که دارای حصار های بلند باشد.

 

سیستم سالن بسته برای پرورش گینه

و روش آخری که بیشتر مورد استقبال افراد قرار می گیرد، استفاده از سیستم سالن بسته برای پرورش گینه است. سالن بسته برای پرورش دهندگانی که نمی توانند محیط های باز و بزرگی را برای پرورش گینه فراهم آورند می تواند بهترین و مناسب ترین گزینه باشد. برای اینکه بتوانید پرورش مرغ شاخدار در محیط بسته را آغاز کنید، باید محیطی نرم را برای آنها فراهم آورید و به تراکم مرغ ها نیز باید توجه داشته باشید.

 

جمع بندی پرورش مرغ شاخدار

برای جمع بندی پرورش مرغ شاخدار باید بگوییم که اگر تجربه ای در زمینه ی پرورش مرغ شاخدار ندارید، می توانید از یک دستگاه جوجه کشی پیشرفته استفاده کنید. فقط کافی است شما عزیزان تخم های نطفه دار را خریداری کنید. پس از قرار دادن در دستگاه جوجه کشی، تخم ها بعد از 28 روز، سر از تخم در می آورند. برای نگهداری از جوجه ها همانطور که در بالا ذکر شد، بهتر است از نور مادر مصنوعی استفاده کنید. پرورش این پرنده می تواند بسیار سود آور باشد و به همین دلیل است که بازار فروش مرغ شاخدار یا گینه، روز به روز داغ تر می شود و رقبا برای پرورش مرغ شاخدار افزایش پیدا کرده است. فروشگاه اینترنتی دام و طیور عرضه کننده ی انواع دستگاه جوجه کشی مناسب مرغ های شاخدار با بهترین کیفیت است. فروشگاه اینترنتی ما به دلیل اینکه محصولات را مستقیم از تولید کننده به دست شما عزیزان می رساند، از قیمت مناسبی برخوردار است.

نـظـرات کاربران
دیگر مطالب کاربردی
•  افزایش راندمان تخمگذاری مرغ
•  چرا برخی از دستگاه های جوجه کشی، گران قیمت هستند؟
•  تاثیر دستگاه جوجه کشی در کیفیت سلامت جوجه ها
•  بهترین نوع دستگاه جوجه کشی کدام است؟
•  انواع مدل های دستگاه جوجه کشی و موارد کاربرد هر یک از آن ها
ضمانت پرداخت دام و طیور
نماد اعتماد الکترونیکی دام و طیور

اطلاعات تماس فروشگاه دام و طیور

آدرس کارخانه : کاشان - میدان شهیدان زارع - کیلومتر 3 جاده قمصر - کوچه میلاد - میلاد 8
واحد مشاوره و سفارشات : 09139552810
,واحد پشتیبانی فنی : 03155448608
آدرس دفتر کاشان : کاشان - میدان شهید منتظری - بلوار خلیج فارس - نبش کوچه صدف یک - شرکت پرتو دانه سیمرغ
کد پستی : 8715669397
جهت پیگیری شکایات، انتقادات و پیشنهادات : 09131616534
صاحب امتیاز : احمد اکبری نیا
خرید دستگاه جوجه کشی دست دوم
دستگاه جوجه کشی ارزان