فروشگاه تجهیزات دام و طیور قوانین و مقررات ثبت شکایت ثبت فیش بانکی لیست بروز قیمت دستگاه جوجه کشی مشاوره و پشتیبانی : 09139552810

سبد خرید تجهیزات دام و طیور
0 مورد

انواع دانخوری تغذیه و خوراک دهی

انواع دانخوری

با توجه به این که منحنی رشد طیور بسیار حائز اهمیت است و از سن 14 هفتگی به بعد دستگاه تولید مثل پرندگان شروع به رشد میکند لذا بسیار مهم است که خوراک طیور به صورت آزاد در اختیار آنان قرار گیرد .
مرغ تخم گذار سفید به طور طبیعی علی الخصوص در دوران رشد تمایل به مصرف پایین دان دارد پس برای رشد مناسب استخوان ها توصیه میشود مصرف غذا به صورت ازاد باشد .
بهتر است در زمانی که درجه حرارت پایین است مخصوصا در فصول سرد سال برای چند ساعت در طول روز دانخوری ها خالی باشند اما در صبح و عصر باید دان مرغی به صورت ازاد در اختیار طیور قرار بگیرد .

 

دانخوری

در هفته ی اول برخی از مرغدار ها از جعبه ی جوجه های یک روزه و تکه های مقوا به عنوان دانخوری استفاده میکنند لذا انجام چنین کاری ریسک بسیار بالایی دارد و احتمال بروز بیماری طیور و تلف شدن جوجه های یک روزه را به دلیل سن کم ان ها و اسیب پذیر بودن جوجه یک روزه به شدت بالا میبرد و بهتر است که از دانخوری بشقابی برای چنین کاری استفاده شود .
استفاده ی از مقوا به عنوان دانخوری به دلیل نفوظ پذیر بودن مقوا و نفوظ آلودگی به آن باعث بروز بیماری طیور خواهد شد زیرا به هیچ صورت نمیتوان این نوع دانخوری را ضد عفونی کرد اما به دلیل صیقلی بودن سطح دانخوری بشقابی میتوان مکرا این نوع دانخوری را ضد عفونی نمود.

 

تعداد دانخوری

دانخوری بشقابی ( سینی جوجه )

دانخوری بشقابی برای هر هفتاد تا صد جوجه یک دانخوری بشقابی با قطر 50 سانتی متر لازم میباشد .

دانخوری ناودانی

بهتر است به ازای هر راس جوجه یک روزه چهار سانتی متر دانخوری ناودانی استفاده شود اما به دلیل قدیمی شدن ساختار دانخوری ناودانی و نفوظ الودگی به دان مرغ و پرت بالای خوراک طیور بهتر است از دیگر دانخوری های اتماتیک یا دانخوری دستی به روز تر استفاده شود .

دانخوری گرد ( دانخوری اتوماتیک یا نیمه اتوماتیک )

دانخوری سیلویی این نوع دانخوری با قطر 33 سانتی متر برای 55 عدد جوجه کافی می باشد .

 

سیستم دانخوری و تعداد دانخوری

در بحث تغذیه صرف نظر از نوع دانخوری و سطح لازم در سالن ، فضای اختصاص یافته ی دانخوری و آبخوری به هر قطعه پرنده از جهت رشد آن ها بسیار مهم میباشد . اگر فضای دانخوری و آبخوری ناکافی باشد رقابت و مبارزه بین پرنده ها صورت میگیرد که باعث محدود شدن سرعت رشد و ناهماهنگی در وزن و شکل گیری گله صورت میگیرد .
اغلب مرغدار ها تصور میکنند که در تجهیزات آبخوری و دانخوری صرفه جویی کرده و از نظر اقتصادی برد داشته اند ولی ضرر و زیان این کار حتی در یک دوره فرا تر از خرید ابخوری و دانخوری به میزان کافی است . در تمام سیستم های دانخوری باید نحوه توضیع دان مرغ و نزدیک بودن دانخوری ها به پرندگان با فراهم نمودن حجم کافی دان با کمترین اتلاف در نظر گرفته شود .

 

انواع دانخوری

سینی دانخوری ( دانخوری بشقابی ) 

دانخوری جوجه این نوع دانخوری از سن یک تا 10 روزگی استفاده میشود و بهتر است برای هر صد عدد جوجه از دو دانخوری بشقابی استفاده شود .

دانخوری ناودانی

این دانخوری از آهن سفید و یا آهن گالوانیزه ساخته میشود که طول آن 100 سانتی متر یا حتی بیشتر است . آبخوری و دانخوری های خطی ( دانخوری ناودانی ) باید به صورتی قرار بگیرد که از هر دو طرف قابل استفاده باشد در غیر این صورت باید طول دانخوری ناودانی دو برابر شود . عرض و عمق دانخوری ناودانی با توجه به سن استفاده ی طیور تغییر میکند و معمولا برای جوجه ها به عرض 10 و ارتفاع 10 سانتی متر ساخته میشود این دانخوری دستی برای نیمچه ها و مرغ های تخم گذار به عرض و ارتفاع 20 سانتی متر استفاده میشود  . این نوع دانخوری دستی دارای پایه ی قابل تنظیم هستند و با توجه به سن جوجه یا مرغ ارتفاع دانخوری از زمین کم یا زیاد میشود به طوری که همیشه باید به گونه ای باشد که لبه ی دانخوری مرغ برابر با کمر مرغ باشد .
برای اینکه طیور قادر به وارد شدن به دانخوری مرغ نباشند میله ای در بالای دانخوری نصب میشود و یا یک محافظ بر روی دانخوری مرغ قرار میدهیم ، در کل گروه دام و طیور با تجربه ی بیش از یک دهه فعالیت در این صنعت به این نتیجه رسیده است که این نوع دانخوری با مقایسه نسبت به دانخوری های دیگر زیاد مرقون به صرفه نمیباشد به دو دلیل :
1. احتمال الودگی خوراک به فضله طیور زیاد میباشد
2. هدر رفت دان مرغ و احتمال واژگونی دانخوری نسبت به دیگر دانخوری ها زیاد می باشد .

دانخوری مرغ نیمه صنعتی ( دانخوری مرغ نیمه صنعتی )

دانخوری سطلی این نوع دانخوری به صورت استوانه ای با ارتفاع حدود 45 سانتی متر و قطر حدود 43 سانتی متر در بازار موجود میباشد و مناسب جوجه ها از سن 2 ماه به بالا و مرغ بالغ است . دلیل انکه این دانخوری مرغ به دانخوری نیمه اتوماتیک یا دانخوری نیمه صنعتی شناخته میشود این است که قابلیت ذخیره ی حدود 11 کیلو خوراک مرغ را در سطل خود دارد .
طریقه ی کارکرد این نوع دانخوری ها به صورتی است که دان مرغ را در سطل آن دانخوری میریزیم و دان وارد کفی دانخوری مرغ میشود و با مصرف تدریجی دان توسط طیور ، دان مرغ از سطل وارد کفی دانخوری میشود .
این دانخوری قابلیت نصب روی زمین و همچنین آویز شدن را دارد . بهترین گزینه برای مرغداری نیمه صنعتی و مرغداری خانگی دانخوری سطلی ( دانخوری سیلویی ) می باشد .
دانخوری زنجیری

دانخوری زنجیری قابل استفاده برای مرغ های نیمچه و مرغ بالغ میباشد . ارتفاع این دانخوری زنجیری حدود 10 سانتی متر و قطر دانخوری زنجیری حدود 15 سانتی متر میباشد . این نوع دانخوری قابل نصب توسط پایه روی زمین است و ارتفاع دانخوری زنجیری توسط پایه ها قابل تنظیم میباشد . از معایب دانخوری زنجیری استهلاک بالا نسبت به دانخوری اتوماتیک بشقابی میباشد و هزینه تعمیر و نگهداری این دانخوری حائز اهمیت میباشد و از دیگر معایب آن پخش نشدن حجم دان به صورت یکسان در سالن مرغداری میباشد که باعث ناهماهنگ شدن رشد جوجه ها میشود . ضمنا مصرف برق این نوع دانخوری ها بسیار بالا می باشد .
دانخوری تمام اتوماتیک ( دانخوری بشقابی اتوماتیک )

این نوع دانخوری ها به صورت بشقابی میباشد با قطر حدود 40 سانتی متر و ارتفاع حدود 30 سانتی متر میباشد و مورد استفاده نیمچه مرغ و مرغ بالغ است . دانخوری اتوماتیک به صورت تمام مکانیزه و بدون دخالت دست دان مرغ را از سیلو به وسیله سیستم انتقال دان به سالن و در اختیار طیور قرار میدهد .
دانخوری اتوماتیک از سقف سالن مرغداری به وسیله ی سیم فولادی آویزان میشود و نسبت به سن طیور ارتفاع دانخوری تغییر میکند . گروه دام و طیور کلیه ی این دانخوری ها را به صورت یک جا فراهم و برای سهولت در امر خرید به روش انلاین و حضوری در اختیار مشتریان گرامی میگذارد .

نـظـرات کاربران
دیگر مطالب کاربردی
•  انواع دانخوری مورد استفاده در مرغداری ها
•  تبدیل بهترین تخم مرغ ها به بهترین جوجه ها
•  معرفی دستگاه های جوجه کشی پر فروش در ایران
•  مشکلات کمبود ویتامین در جیره مرغ تخمگذار
•  پرورش کبک در خانه با دستگاه جوجه کشی کبک
ضمانت پرداخت دام و طیور
نماد اعتماد الکترونیکی دام و طیور

اطلاعات تماس فروشگاه دام و طیور

آدرس کارخانه : کاشان - میدان شهیدان زارع - کیلومتر 3 جاده قمصر - کوچه میلاد - میلاد 8
واحد مشاوره و سفارشات : 09139552810
,واحد پشتیبانی فنی : 03155448608
آدرس دفتر کاشان : کاشان - میدان شهید منتظری - بلوار خلیج فارس - نبش کوچه صدف یک - شرکت پرتو دانه سیمرغ
کد پستی : 8715669397
جهت پیگیری شکایات، انتقادات و پیشنهادات : 09131616534
صاحب امتیاز : احمد اکبری نیا
خرید دستگاه جوجه کشی دست دوم
دستگاه جوجه کشی ارزان