فروشگاه تجهیزات دام و طیور قوانین و مقررات ثبت شکایت ثبت فیش بانکی لیست بروز قیمت دستگاه جوجه کشی مشاوره و پشتیبانی : 09139552810

سبد خرید تجهیزات دام و طیور
0 مورد

غذای مورد نیاز کبک

غذای کبک

کبک پرنده ای با نام علمي Alectoris chukar و نام انگليسي Alectoris partridge  است . این پرنده زیبا ، جنس نر و ماده اش از لحاظ ظاهر تفاوت چندانی با هم ندارند . فقط جنس نر وزن بیشتری نسبت به ماده دارد .
کبک پرنده ای ذاتا وحشی و دارای خصلت های وحشی گرایانه است . معمولا کبک در دامنه کوه ها و صخره ها یافت می شود و بسیار در حال جنب و جوش است در نتیجه چربی گوشت بسیار پایین است که همین دلیل باعث می شود گوشتش از سایر پرندگان لذیذتر و خوشمزه تر باشد . با توجه به اینکه گوشت کبک طعم فوق العاده و خواص زیادی دارد  و دسترسی همه به این گوشت آسان نیست ، عده ای از افراد اقدام به پرورش کبک کرده اند .

غذای مورد نیاز کبک

در پرورش کبک یکی از مواردی که بسیار حائز اهمیت است اصول تغذیه می باشد . پرورش دهنده موظف است تا درباره اصول  تغذیه کبک اطلاعاتی کسب کند .
در طبیعت کبک ها غذای خود را از انواع دانه ها ، میوه ها و، حشرات مختلف تغذیه می کنند اما در سیستم صنعتی تغذیه آن ها فرق دارد  . کنسانتره ای که فرموله شده و شامل ذرت ، سویا و جوانه گندم و ... است .
مناسب ترین غذا برای آن هاست و بر حسب هدفی که برای پرورش کبک در نظر دارید تفاوت جزئی دارد .
جیره غذایی کبک با سایر پرندگان تفاوت چندانی ندارد . اما غذایی که در اختیار آنها می گذارید باید به اندازه کافی پروتئین ، املاح و مواد معدنی ، فسفر ، انواع ویتامین ها ، فیبرهای انرژی زا و ... را داشته باشد تا احتیاجات بدن آنها را با توجه به سن تامین کند . میزان مصرف خوراک کبک برای پرورش ، 30 گرم در روز است و به ازای هر 7 کیلوگرم غذایی که مصرف می کند باید یک کیلو وزن داشته باشد .

مناسب ترین غذا برای کبک ها

1- آب از مهم ترین فاکتور در پرورش کبک می باشد .
2-استفاده از دانه ها ، میوه ها و حشراتی مانند ملخ
3-حبوبات و ریشه گیاهان دارویی که برای رشد و پرورش تاثیر مثبتی دارد .
4-استفاده از سنگ ریزه در جیره غذایی کبک باعث می شود غذای پرنده راحت تر هضم شود .
5-استفاده از کنسانتره که مناسب ترین غذا برای پرورش کبک است .

نقش آب در تغذیه کبک

حدود 70 درصد بدن کبک از آب تشکیل شده است . کبک در حین غذا خوردن دائم آب می خورد که این کارهم در هضم غذا و تنظیم دمای بدن و هم در جذب مواد مغذی تاثیر دارد . به علت خوردن آب فراوان ، برای مصرف بسیاری از ویتامین ها و آنتی بیوتیک ها دارو را به آب اضافه کرده و پس از حل شدن به کبک ها می دهند .

پروتئین مورد نیاز کبک

پروتئین ترکیباتی است که از اجزای کوچک تری به نام اسید آمینه تشکیل می شود . بدن جانداران قابلیت تولید برخی اسید آمینه ها را دارد اما برخی دیگر باید از طریق تغذیه وارد بدن شود . بدن کبک نیز خود می تواند برخی اسید امینه ها را تولید کند اما بعضی اسید آمینه ها قابل تولید در بدن کبک نیستند و باید از طریق مواد غذایی وارد بدن کبک شوند .
بنابراین نوشتن جیره غذایی کبک بسیار مهم است و باید به گونه ای باشد که تمام نیاز های کبک را رفع کند و از بروز مشکلات جلوگیری کند .
درصورتی که جیره دارای پروتئین زیاد یا کمی باشد قیمت آن افزایش پیدا کرده و مشکلاتی از قبیل کاهش تولید تخم ، زیاد شدن چربی ، همدیگر خواری ، کاهش یا توقف رشد پرنده و .. را در پی خواهد داشت .
جیره استارتر کبک شامل 38  درصد پروتئین است زیرا جوجه کبک برای رشد به پروتئین بیشتری نیاز دارد . در 3 تا 6 هفتگی این مقدار به 24 درصد و پس از 6 هفتگی به 17 درصد می رسد .

مواد معدنی مورد نیاز کبک

مواد معدنی نقش مهمی در استخوان سازی ، تشکیل پوسته تخم ، جلوگیری از مسمومیت کبک ها دارد . مهم ترین منابع مواد معدنی که نقش مهمی در رشد کبک دارند شامل : پتاسیم ، سدیم ، منیزیم ، کلر و کلسیم می باشد .

نقش ویتامین در تغذیه کبک

ویتامین نیز از موارد بسیار مهم و ضروری برای پرنده است که به صورت اتوماتیک بدن کبک قادر به تولید این مواد هست .  اما احتیاجات بدن بسیار بیشتر از این هاست و باید به نحوی این نیاز تامین شود . ویتامین مورد نیاز کبک به دو صورت محلول در آب و محلول در چربی یافت می شود .
ویتامین محلول در چربی : در جیره غذایی اگر چربی یافت شود خود شامل ویتامین های A ، D ، E ، K  می باشد . برای اینکه ویتامین های موجود در چربی به مقدار مناسب جذب بدن شود باید به مقدار نیاز چربی به داخل بدن جذب شود .
ویتامین محلول در آب : این ویتامین ها به صورت محلول در آب هستند که قابل ذخیره نیستند و باید روزانه از طریق آب یا خوراک تامین شود .
اگر کبک ویتامین کافی در بدن خود نداشته باشد در برابر بیماری ها مقاومت کمتری خواهد داشت ، میزان رشد به تاخیر افتاده و دچار کم خونی و ضعف می شوند .

نـظـرات کاربران
دیگر مطالب کاربردی
•  دستگاه جوجه کشی پرفروش 926 تایی بلدرچین دماوند
•  فروش دان استاتر جوجه
•  دستگاه جوجه کشی بوقلمون و ترفند جوجه آوری از این پرنده
•  کوچکترین دستگاه جوجه کشی خانگی
•  راهنمای خرید دستگاه جوجه کشی کاسکو
ضمانت پرداخت دام و طیور
نماد اعتماد الکترونیکی دام و طیور

اطلاعات تماس فروشگاه دام و طیور

آدرس کارخانه : کاشان - میدان شهیدان زارع - کیلومتر 3 جاده قمصر - کوچه میلاد - میلاد 8
واحد مشاوره و سفارشات : 09139552810
,واحد پشتیبانی فنی : 03155448608
آدرس دفتر کاشان : کاشان - میدان شهید منتظری - بلوار خلیج فارس - نبش کوچه صدف یک - شرکت پرتو دانه سیمرغ
کد پستی : 8715669397
جهت پیگیری شکایات، انتقادات و پیشنهادات : 09131616534
صاحب امتیاز : احمد اکبری نیا
خرید دستگاه جوجه کشی دست دوم
دستگاه جوجه کشی ارزان