فروشگاه تجهیزات دام و طیور قوانین و مقررات ثبت شکایت ثبت فیش بانکی لیست بروز قیمت دستگاه جوجه کشی مشاوره و پشتیبانی : 09139552810

سبد خرید تجهیزات دام و طیور
0 مورد

انواع دانخوری مورد استفاده در مرغداری ها

دانخوری مرغداری ها

میزان خوراکی که طیور در طول روز مصرف می کنند ، نقشی حیاتی در میزان تولیدات آنها داشته  و همچنین بخش زیادی از هزینه  های تولید را شامل می شود . در همین راستا نحوه توزیع دانخوری برای طیور اهمیت زیادی  دارد.

ویژگی های دانخوری خوب
هر دانخوری مطلوب باید میزان  تلف شدن خوراک  طیور را کاهش داده ، قابل شست‌و شو داشته  و  بادوام باشد به علاوه به سادگی پر شود و درصورت خرابی تعمیر آن آسان باشد .

در این بخش لازم است به این نکته توجه شود که تمیزی دانخوری باعث می شود مصرف دان طیور افزایش داشته و بیماری کمتری در گله مشاهده شود و در نتیجه رادمان گله بالا رود .

انواع دانخوری

دانخوری های اولیه

در هفته اول پرورش جوجه‌ها ، بهترین دانخوری که میتواند مورد استفاده قرار گیرد ، دانخوری‌های اولیه می باشد . دانخوری‌های اولیه ، سینی‌های بزرگی به عمق ۴ سانتی‌متر هستند که جوجه‌ها می توانند  به آسانی ، داخل سینی‌ها رفته و دان مورد نیاز خود را مصرف کنند . جنس این نوع از دانخوری‌ها ، معمولاً از پلاستیک بوده و قابلت  شست ‌و شو و ضد‌عفونی دارد .

دانخوری های ثانویه

بعد از گذر جوجه ها از سن یک هفتگی ، دانخوری های ثانویه برای تامین دان جیره غذایی طیور، تا پایان دوره پرورش مورد استفاده قرار می گیرند . دانخوری های ثانویه دارای دو نوع کلی دستی و اتوماتیک بوده که هر کدام انواع مختلفی دارند . در ادامه به آن ها اشاره خواهد شد :

دانخوری دستی

دانخوری‌ دستی ناودانی

این نوع از دانخوری‌ها که به صورت دستی پر می شوند ، از جنس آهن گالوانیزه یا آهن سفید بوده و دارای پایه ای قابل تنظیم می باشند . از نظر شکلی ، به شکل ناودان طراحی شده اند و از نظر ابعاد احتمال دارد در طول پرورش متغیر باشند به طوریکه طول آن ممکن است ۱۰۰ سانتی‌متر و یا  حتی بیشتر باشد و عمق و عرض آن با توجه به سن طیور تغییر کند . به طور معمول برای جوجه‌ها عرض ۱۰ و ارتفاع ۱۰ سانتی‌متر و برای نیمچه‌ها و مرغهای تخمگذار به عرض ۲۰ و ارتفاع ۲۰ سانتی‌متر این دانخوری ها تنظیم می شوند . همچنین با توجه به سن جوجه یا مرغ ، میزان ارتفاع دانخوری از کف سالن پرورش طیور به گونه ای تنظیم می شود که ارتفاع لبه دانخوری برابر با  پشت جوجه یا مرغ باشد . برای جلوگیری از وارد شدن طیور به دانخوری ، در بخش بالایی دانخوری میله ای قرار می گیرد .

دانخوری دستی مدور و شبکه ای

نمونه ای از دانخوری های دستی که میتوانند در دو جنس پلاستیکی و یا آهن گالوانیزه باشند ، دانخوری های بشکه ای می باشند . وجه تسمیه نام این نوع دانخوری ها وجود یک مخزن بشکه مانند در ساختار آن است .
نحوه ی کارکرد دانخوری های استوانه ای بدین گونه است :  مخزن به صورت دستی از دانه پر می شود ، سپس میزان ورود دانه ها به بشقابی گرد که جوجه ها میتوانند از آن دانه ها را مصرف کنند به وسیله ی پیچی تنظیم می شود . با توجه به ساختار این دانخوری ها می توان مزایای زیر را برای آن ها بر شمرد :
1. وجود مخزن در ساختار این نوع دانخوری ها باعث می شود پرکردن مخزن به صورت دوره ای انجام شود و لذا از نظر نیروی کار به میزان کمتی نیرو نیاز باشد .
2. در سالن های پرورش طیور اگر از دانخوری های بشکه ای استفاده شود به تعداد کمتری دانخوری نسبت به سایر دانخوری ها نیاز خواهد بود .
3. در این نوع دانخوری ها قابلیت آویز از سقف وجود دارد . در صورتیکه دانخوری های استوانه ای از سقف آویز شوند به سادگی میتوان ارتفاع آن ها از سطح سالن را تنظیم کرد در این صورت  در حالیکه این دانخوری ها به پایه احتیاج ندارند در میزان اتلاف دانه صرفه جویی شده و احتمال آلودگی دانه به مدفوع طیور نیز کاهش خواهد یافت .
4. شکل مخصوص  دانخوری‌های بشکه‌ای باعث  شده به فضای کمتری  نسبت به سایر دانخوری ها نیاز داشته باشند ، به طوری که در مواردی فضای مورد نیاز دان خوری های اسوانه ای را نصف دانخوری های ناودانی تخمین زده اند  .

دانخوری اتوماتیک

این نوع از دانخوری ها که معمولا برای مرغداری های بزرگ استفاده می شود ، بر اساس نوع استفاده ای که دارند به دو دسته عمده ناودانی و لوله ای  تقسم می شوند :

دانخوری‌های اتوماتیک ناودانی زنجیری

دانخوری های اتوماتیک ناودانی زنجیری که با نام دانخوری اتوماتیک زنجیری نیز شناخته می شوند مخزنی در خارج یا داخل سالن دارند که به صورت دستی پر می شود . سپس موتور مخزن به صورت اتوماتیک در ساعات خاصی روشن شده و جیره ی غذایی طیور به وسلیه ی لوله ای که به مخزن متصل است توسط زنجیره نقاله ای به ناودانی های داخل سالن منتقل شده و در اختیار پرنده قرار می گیرد.
در این نوع دانخوری اتوماتیک مقدار غذایی که به داخل ناودانی ها ریخته می شود به وسیله ی پیچی قابل تنظیم است ، همچنین ارتفاع دانخوری را نیز مطابق با سن پرنده میتوان از طریق پیچی که در پایه دانخوری قرار دارد ، تنظیم کرد .

عیب این نوع از دانخوری های اتوماتیک ، غیر یکنواختی سیستم توزیع دان  می باشد ، در این شرایط  اغلب طیوری که در قسمتهای نزدیک به منبع توزیع غذا باشند ؛ غذای بیشتر و با کیفیت بهتری نسبت به طیوری که در قسمت دورتر قرار گرفته‌اند دریافت می‌کنند.

دانخوری‌های اتوماتیک لوله‌ای بشقابی

در این نوع از دانخوری های اتوماتیک ، آگری در داخل لوله قرار دارد که باعث انتقال دان در سراسر سالن به صورت یکنواخت  می‌شود ، همچنین لوله‌های کوچکی در فاصله‌هایی معین نسبت به لوله اصلی قرار دارند که از طریق آنها دان در داخل دانخوری‌های بشقابی ریخته می‌شود. دانخوری های حلزونی  فقط در سیستمهای پرورش بر روی بستر کاربرد دارند و در پرورش مرغ مادر گوشتی کاربرد بیشاری دارند . ظرفیت این نوع دانخوری به ابعاد سالن و ظرفیت طیور داخل سالن بستگی دارد.

فروشگاه اینترنتی دام و طیور با هدف حذف واسطه ها در زمینه ی فروش تجهیزات دام و طیور فعالیت خود را از سال 1390 آغاز کرده و محصولاتی با کیفیت درجه یک و با قیمت درب کارخانه برای متقاضیان فراهم می آورد . ارسال محصولات توسط این گروه تجاری با ضمانت نامه و گارانتی معتبر بوده و به سراسر کشور صورت می گیرد .

متقاضیان خرید می توانند با مراجعه به بخش محصولات گروه تجاری دام و طیور محصولات عرضه شده توسط این فروشگاه را در کوتاه ترین زمان ممکن مشاهده ، انتخاب و خریداری کنند .

از جمله محصولات ارائه شده توسط گروه تجاری دام و طیور در زمینه دانخوری طیور می توان به موارد زیر اشاره کرد :

دانخوری شبکه دار

دانخوری لبه دار

نـظـرات کاربران
دیگر مطالب کاربردی
•  برتری های دان پلت نسبت به دان مش
•  آشنایی با پرورش شتر مرغ
•  بهترین نوع کنسرو سگ و اطلاعات ضروری برای خرید آن
•  بهترین دستگاه جوجه کشی برای پرندگان زینتی
•  دستگاه جوجه کشی خانگی و کوچک تمام اتوماتیک
ضمانت پرداخت دام و طیور
نماد اعتماد الکترونیکی دام و طیور

اطلاعات تماس فروشگاه دام و طیور

آدرس کارخانه : کاشان - میدان شهیدان زارع - کیلومتر 3 جاده قمصر - کوچه میلاد - میلاد 8
واحد مشاوره و سفارشات : 09139552810
,واحد پشتیبانی فنی : 03155448608
آدرس دفتر کاشان : کاشان - میدان شهید منتظری - بلوار خلیج فارس - نبش کوچه صدف یک - شرکت پرتو دانه سیمرغ
کد پستی : 8715669397
جهت پیگیری شکایات، انتقادات و پیشنهادات : 09131616534
صاحب امتیاز : احمد اکبری نیا
خرید دستگاه جوجه کشی دست دوم
دستگاه جوجه کشی ارزان