فروشگاه تجهیزات دام و طیور قوانین و مقررات ثبت شکایت ثبت فیش بانکی لیست بروز قیمت دستگاه جوجه کشی مشاوره و پشتیبانی : 09139552810

سبد خرید تجهیزات دام و طیور
0 مورد

پرواربندی بره‌ها باید چگونه باشد؟

نکات مهم پرواربندی گوسفند

پرواربندی بره‌ها باید چگونه باشد؟ نکات مهم پرواربندی گوسفند را در این مقاله مطالعه نمایید . پرواربندی بره یعنی بالا بردن وزن بره در یک مدت‌زمان معین با استفاده کردن خوراک‌های مخصوص؛ که مراقبت و مدیریت درست دامدار می‌تواند باعث بیشتر شدن گوشت بره و افزایش وزن بره شود و می‌تواند بهترین سرمایه و سود او باشد.

برای شروع اصولی پرواربندی باید برترین نژاد بره را انتخاب کنید این موضوع اصلی‌ترین چیزی هست که دام‌پرور باید بداند و انجام دهد.


چگونه بهترین نژاد بره را انتخاب کنیم؟

بره‌هایی که توانایی زیادی در تولید گوشت دارند را باید برای پرواربندی استفاده نمود. حال برای چه بره‌ها را پرواربندی می‌کنند؟ برای دریافت گوشت درزمانی معین بره‌های را پرواربندی می‌کنند.

اگر دامدار برترین نژاد را برای کارش انتخاب کند می‌تواند بهترین سود را در پایان کار خود دریافت کند.

جهان دارای 200 نژاد مختلف بره و گوسفند می‌باشد که شاید حتی بیشتر از 200 نوع هم باشد ولی در هر صنعت دامداری شاید فقط 10 یا 20 نوع از بره‌ها استفاده شود.

بره‌ها طبق ظاهر محل زندگی و محصولی که تولید می‌کنند دسته‌بندی می‌شوند. ظاهری مثل رنگ پشم نوع دمبه شاخ و...محصول تولیدی مثل شیر پوست و گوشت و... محل زندگی مثل کوهستان و دشت یا باغ و...

 بین این سه مورد ذکرشده موردی که مهم‌تر و مورد برسی قرار می‌گیرد محصولی که بره یا گوسفند تولید می‌کنند اهمیت زیادی دارد.

نژادهای بومی و نژادهای خارجی بره یا گوسفند را هم می‌توان برای پرواربندی استفاده نمود. زیرا گفتیم برای پرواربندی گوسفندها و بره‌های باید از برترین و بهترین نژاد که گوشت زیادی تولید می‌کند استفاده نمود.


برترین نژاد بره پرواری داخلی چیست؟

شال، افشاری، قزل، مهربان، مغانی، سنگسری، بهمئی

ما 7 نوع نژاد خوب داخلی داریم که امتیاز زیادی در فراوری گوشت در کشور را دارند.


گوسفند افشاری از کدام نوع گوسفند می‌باشد؟

این نوع گوسفند در شهرهای زنجان، کردستان، آذربایجان غربی و شرقی پرورش داده می‌شود. این گوسفند سویه‌هایی دارد که عبارت‌اند از قزل افشار، قشقایی و افشار و قره قزل. جالب است بدانید رنگ بدن این حیوان افشاری اوایل بدنش قهوه‌ای پررنگ می‌باشد که به رنگ سیاه نزدیک است.

اما باگذشت زمانی رنگ بدن بره شفاف‌تر و نزدیک به رنگ قرمز می‌شود. رشد سریع، تولید گوشت سالم، تولید شیر فراوان، مقاومت زیاد آن در برابر انواع بیماری‌ها، نداشتن حساسیت به هرگونه آب‌وهوای متفاوت کشور و... از مهم‌ترین امتیازهای هست که این نوع بره دارا است...

این گوسفند دارای یک ویژگی خاص دیگر علاوه برداشتن گوشت عالی و باکیفیت خود این است که جزو یکی از برترین نژاد گوسفندان چندقلوزا می‌باشد و باوجود چنین ویژگی، خود را یکی از برترین نژادها برای تولید و افزایش در کشورمان تبدیل کرده است


امتیازاتی که یک گوسفند از نژاد افشاری به خود اختصاص داده است چیست؟

 بزرگ بودن جثه گوسفند وزن گوسفند نر 3/4 و وزن گوسفند ماده 4 کیلوگرم می‌باشد/وزن قوچ افشاری 80 کیلوگرم و وزن میش افشاری 60 کیلوگرم بلند بودن و کشیده بودن دست‌وپا این نوع نزاد شاخ وجود ندارد، گوش‌های بزرگی دارند، دنبه‌ای بزرگ با طول زیاد دارند که به دو قسمت تقسیم‌شده و چندی امتیازی دیگر که این نوع بره به خود اختصاص داده.


نژاد گوسفند شال چگونه است و چه امتیازاتی دارد؟

چه نزادی برای پرورش دادن در مزارع خوب است؟ نژاد گوسفند شال برای پرورش در مزارع بسیار مناسب می‌باشد و دریکی از شهرستان‌هایی در استان قزوین این نوع گوسفند را پرورش می‌دهند. این نژاد از بره بنیادین‌ترین واصلی‌ترین نژاد بره‌هایی است که دارای رشد سریع و قابلیت دوقلو زایی و تولید کردن گوشتی سالم و با بهترین کیفیت رادارند که دوقلو زایی آن‌ها بین 20 تا 30 درصد است.


ظاهر نژاد گوسفند شال چگونه است؟

 شاخ: ندارد

وزن هنگام تولد بره:3 تا 3/5 می‌باشد امکان زیاد یا کم بودن وزن هم وجود دارد.

وزن بره بالغ: 65 کیلوگرم وزن میانگین است.

رنگ بره زمان تولد: قهوه‌ای و سیاه است

رنگ بره بالغ: به رنگ سفید مایل به خاکستری که یک‌زبان محلی میگویند شیر بور.

و روی نورخان یک دایره یا مستطیل سفیدرنگی وجود دارد.


چگونه گوسفندان قزل رو بشناسیم؟

این گوسفندان از نوع سویه‌های افشاری می‌باشند. این‌گونه در شهر آذربایجان شرقی پرورش میابد. این گوسفندان از پشم قهوه‌ای شفاف، دنبه دایره شکل، منگوله در پایین گلو و دنبالیچه قطره‌ای شکل برخوردار می‌باشد. این نوع گوسفندان نه‌تنها در تولید گوشت جایگاه ویژه‌ای دارند بلکه در تولید شیر نیز در ارزش و اهمیت زیادی قرار دارند پنیر درست‌شده از این شیر به پنیر لیقوان معروف است. این نژاد به خاطره داشتن دست و پای آناتومی بهتراست در مناطق کوهستانی زندگی کنند.


خصوصیات بره مهربان چیست؟

این بره‌ها در همدان وجود دارند رنگ بدن این بره‌ها در بعد از تولد قهوه پررنگ هستند و بعد از گذشت زمان رنگ پشم‌هایشان روشن می‌شود. این بره‌ها که از نژاد مهربان هستند هم گوشت خوب و باکیفیتی دارند و هم شیر خوبی هم دارند.


ویژگی‌های نژاد مهربان عبارت است از:

دنبه‌ای با سایز بزرگ دارند و 14 درصد احتمال دوقلو زایی نیز دارند وزن بره نر در زمان تولد 3/8 هست و وزن بره ماده 3/6 هست و وزن بره نر بالغ این نژاد 64 کیلوگرم و بره نره 54 کیلوگرم است. شاخ در بره نر وجود دارد ولی در بره ماده شاخ وجود ندارد. و این نژاد از بره سنگین‌وزن‌ترین بره‌ها هستند. پشم‌های ضخیم و محکمی دارند که برای قالی‌بافی بسیار مناسب است.


چگونه یک گوسفند مغانی را تشخیص دهیم؟

این گوسفندان در شهر اردبیل وجود دارد. این گوسفندان جدا از بقیه پروش یافته تا با بقیه نژادها قاتى نشوند و این امر باعث به وجود آمدن بکی از نژادهای خاص گوسفند ایرانی می‌شود بدن این گوسفند قهوه‌ای شفاف، نیز سفید مشاهده می‌شود این گوسفند مانند بقیه گوسفندان از شیر و گوشتش استفاده می‌شود اما با این تفاوت که از پشم آن نیز در کارخانه‌های نساجی و تولید قالی هم قابل‌استفاده است


مشخصات شکل و قیافه گوسفند مغانی چگونه است؟

داشتن دنبه نه‌چندان بزرگ که در آن خطی هم وجود دارد که باعث شده دنبه‌ها دونیم شوند

بدنی از گوشت با چربی بسیار کم دارد

از کله و گوش‌هایی با اندازه مناسب برخوردار است

بسیار سریع چاق می‌شود (به‌ویژه در نوع نر)

و در این نوع بره‌ها شاخ وجود ندارد.


مشخصات یک بره سنگسری چیست؟

بره‌ای با نزاد سنگسری را بیشتر در استان سمنان می‌توان یافت این نژاد از گوسفند بهترین نژاد است که بین مردم هم بسیار محبوب و موردقبول است. و بهترین نژادی است که گوشت و پرواربندی خوبی برخوردار است.

ویژگی‌های این بره را در متن زیر برایتان بیان می‌کنم:

ماده و نره این نژاد شاخ ندارند و دنبه‌ای کوچک دارند رنگ‌های مختلف و متنوع دارند که رنگ‌های قهوه‌ای روشن و قهوه‌ای تیره است. دست‌وپاهایشان کوتاه و باظرافت است در شرایط سخت آب و هوایی و محیطی که دران قرار دارند مقاوم‌اند و پشم خوب و قابل قبولی تولید می‌کنند.


مشخصات نژاد گوسفندان بهمئی چیست؟

این گوسفندان جزو دسته‌ی گوسفندان بختیاری قرار می‌گیرند. پرورش و نگهداری این گوسفندان در شهر کهکیلویه و بویر احمد انجام می‌شود که فقط گوشت این حیوان قابل‌استفاده می‌باشد


ویژگی‌های شکل ظاهری ‌گونه بهمئی :

در دو طرف سر این گوسفند گوش‌های پهن و بزرگی وجود دارد

رنگ پوست این حیوان سفید هست

صورت دراز و ذوزنقه شکلی دارد

 دنبه‌ی آن بزرگ و بلند می‌باشد

نژادهای ایرانی که نام بردیم بهترین وبرترین و باکیفیت‌ترین نژاد ها هستند که مورد قبول دام پروران قرار گرفته است.


با کیفیت‌ترین وبرترین نژاد خارجی  برای پرواربندی چه نژادی است؟

نژادهای لینکلن لایسستر کلمبیا رومانوف سافولک و آواسی  نژاد های برتر خارجی هستند.


چه مواردی را باید یک دامدار برای پرواربندی رعایت کنند؟

1)به کار بردن دام‌های سالم 

2)فصل‌های مناسب برای پرواربندی

3)خرید دام برای پرواربندی درزمانی مناسب

4)ظاهر مناسب بره و گوسفند

5)جابه‌جا کردن دام به‌صورت مناسب

6) رعایت کردن پروتکل‌های بهداشتی دام

7) به کار بردن غذا و خوراک عالی برای دام‌ها


چگونه دام سالم را برای پرواربندی انتخاب کنیم؟

بیشترین هزینه‌ای که باید یک دامدار پرداخت کند برای انتخاب کردن یک دام سالم است یک دام سالم باید ازلحاظ جسم و ظاهر سالم و بدون عیب باشد تا باعث مرگ بره و گوسفند دامدار نشود و درصد مرگ‌ومیر دام کاهش پیدا کنند. میزان استاندارد مرگ‌ومیر 2 درصد است اگر این درصد بیشتر از این شود باعث ضرر کردن می‌شود. برای جلوگیری از این اتفاق ناگوار باید صاحب‌کار از فروشگاه‌ها و شرکت‌های معتبر و قابل‌اطمینان محصولات موردنیاز را خریداری کند.


برای پرواربندی دام باید از کدام بره استفاده نمایی نر یا ماده؟

بیشتر افراد و صاحب‌کارها از جنس نر بره و گوسفند استفاده می‌کنند ولی می‌توانند از هر دوبره یعنی نر و ماده استفاده کنند به این دلیل از بره نر استفاده می‌کنند چون‌که بره نر بدنش چربی کمتری جذب می‌کند.

ولی بره‌های ماده گوشت خالی‌تری دارند.


چه زمانی برای خرید کردن دام برای پرواربندی خوب است؟

زمان که برای پرواربندی خوب است که بره و گوسفند در زمان‌های اول تکامل یافتن باشند و زمانی که مناسب است برای تهیه کردن دام‌ها برای پرواربندی آخرهای شیر خوردن بره است که به عبارتی می‌شود سه‌ماهگی بره‌ها و در طول این مدت خوراک و تغذیه باکیفیت داشته باشد و تمام نکات اگر به‌درستی و به‌صورت صحیح توسط دامدار انجام شود بره می‌تواند روزانه 150 تا 250 گرم افزایش وزن داشته باشد. آخرهای اسفند تا آخرهای اردیبهشت زمان خوبی برای تهیه و خرید دام پرواربندی می‌باشد که مراقبت کردن از دام‌ها به مدت 100 روز می‌تواند با تمام شدن تابستان بره‌های پروار شده را به کشتارگاه‌ها فرستاد زیرا تمام رشد خود را کره‌اند.


چگونه دام‌های پرواری را تشخیص دهیم؟

آن‌ها دارای دست و پایی ظرف و کوچک ران‌هایی فاقد چربی (عضلانی) و نیرومند و گردنی با طول کم و بدنی کشیده دارند و سینه هاشون عرض زیادی دارد.


قیمت بره‌های پرواری چقدر است؟

برای سود کردن دامدار باید گوسفندهایی باقیمتی مناسب را پیدا کند و مبلغ خرید بره از قیمت فروش بره نباید بیشتر باشد.

 

دامدار باید تمام موارد مؤثر در پرورش گوسفند و پرواربندی گوسفند را در نظر بگیرد تا بتواند سود زیادی از کار خود ببرد و باید به درست‌ترین روش کار خود را مدریت کند و استفاده کردن از محصولات باکیفیت هم نقش زیادی دارد و باید بره‌ها را باقیمتی مناسب خریداری کنند.

گروه تولیدی خوراک دام و طیور با سال ها تجربه در زمینه تولید خوراک دام و همچنین تامین و فروش تجهیزات دامداری ، به جهت مشاوره و خدمت رسانی در زمینه پرورش دام و طیور می باشد .

نـظـرات کاربران
دیگر مطالب کاربردی
•  راه های افزایش تخم گذاری مرغ
•  ساخت دستگاه جوجه کشی در خانه
•  فروش دستگاه جوجه کشی بلدرچین دماوند
•  راهنمای خرید تخم نطفه دار مناسب برای جوجه کشی
•  عوامل شکست در جوجه کشی | چگونه جوجه کشی موفق داشته باشیم ؟
ضمانت پرداخت دام و طیور
نماد اعتماد الکترونیکی دام و طیور

اطلاعات تماس فروشگاه دام و طیور

آدرس کارخانه : کاشان - میدان شهیدان زارع - کیلومتر 3 جاده قمصر - کوچه میلاد - میلاد 8
واحد مشاوره و سفارشات : 09139552810
,واحد پشتیبانی فنی : 03155448608
آدرس دفتر کاشان : کاشان - میدان شهید منتظری - بلوار خلیج فارس - نبش کوچه صدف یک - شرکت پرتو دانه سیمرغ
کد پستی : 8715669397
جهت پیگیری شکایات، انتقادات و پیشنهادات : 09131616534
صاحب امتیاز : احمد اکبری نیا
خرید دستگاه جوجه کشی دست دوم
دستگاه جوجه کشی ارزان