فروشگاه تجهیزات دام و طیور قوانین و مقررات ثبت شکایت ثبت فیش بانکی لیست بروز قیمت دستگاه جوجه کشی مشاوره و پشتیبانی : 09139552810

سبد خرید تجهیزات دام و طیور
0 مورد

کرچ شدن مرغ چیست و چگونه است؟

همه چییز راجع به کرچ شدن مرغ

در این مقاله می‌خواهیم راجع به کرچ شدن مرغ یا کرچی آن صحبت کنیم و شرکت دام و طیور قصد دارد شما را با این موضوع آشنا نموده و در مورد کرچ شدن مرغ توضیحاتی را مبذول دارد پیشاپیش از همراهی شما خواننده گرامی تشکر می‌کنیم ...

در ابتدا کرچ شدن مرغ را به طور کلی مورد بررسی قرار می‌دهیم . کرچ شدن مرغ زمانی است که مرغ بعد از تخمگذاری روی تخم نطفه دار خود می خوابد تا تخم نطفه دار را به جوجه تبدیل کند و نسبت به تخم نطفه دار خود احساس مسئولیت بیشتری می کند . کرچی مرغ را می توان از صدای آن تشخیص داد . یک مرغ از دوران کرچی خود بیشتر پر های خود را باز کرده و روی تخم مرغ ها می خوابد . در هنگام کرچ شدن مرغ ها روز را در جاهای تاریک می مانند و در این روزها مرغ ها پرریزی زیادی دارند و نیز در این زمان مرغ اشتها زیادی برای خوردن دان مرغی از خودش نشان نمی دهد و بیشتر سعی می کند روی تخم نطفه دار خود بخوابد و تنها دو بار در روز برای خوردن آب و غذا از روی تخم نطفه دار بلند می شود .

کرچی در مرغ ها معمولاً بیشتر در فصل بهار و تابستان اتفاق می‌افتد که البته در فصل های دیگر این مورد قابل مشاهده است اما بیشترین مقدار آن در فصل بهار است همچنین بعد از کرچ شدن دوران جوجه کشی مرغ ها  شروع می شود که بسته به نوع نژاد آنها از ۱۹ تا ۲۱ روز متفاوت می باشد . کرچی در  مرغ ها به عواملی مانند آب و هوا، نژاد، محل تغذیه و محل تخم‌گذاری بستگی دارد البته قابل ذکر است که حالت کرچ شدن مرغ حتما باید مورد بررسی قرار بگیرد زیرا ممکن است مرغ بی‌دلیل وارد این حالت شود.

برای اینکه مرغ کرچ شود علاوه بر رعایت یکسری از عوامل و رعایت عوامل ذکر شده می توان از عوامل زیر استفاده کرد به طور مثال :  بهتر است تخم مرغ‌ها به طور منظم جمع آوری نشوند و برای اینکه مرغ را تحریک به کرچ‌شدن کنید می‌توانید مکان خوابیدن آن‌هارا با کاه بپوشانید  و لانه را در مکانی تاریک و ساکت قرار دهید  و یا تعدادی تخم‌مرغ را در محل خوابیدن مرغ و در لانه‌ مرغ  قرار دهید.

 همانطور که گفتیم نژاد در کرچ شدن مرغ ها تاثیر بسزایی دارد برای مثال : نژادهایی که اصلاح شده هستند و یا حاصل ترکیب چند نژاد مختلف هستند کمتر کرچ میشوند اما نژادهای اصیل به بهترین حالت توانایی کرچ شدن را دارند و نژادهای سنگین نیز نسبت به نژاد های سبک به میزان بیشتری کرچ می‌شوند ( به طور مثال مرغ های محلی و بومی نژاد لاری ، مرغ مرندی ، بلک استار ، سرماترا ، پلیموت راک ، آرپینکتون ، مارانز و غیره ... را میتوان نام برد که نژادهای بهتری برای کرچ شدن می باشند . یکی دیگر از راه‌های مناسب برای تست مرغ کرچ شده استفاده از تخم‌های مصنوعی است که در این شرایط می‌توان میزان پایبندی مرغ به تخم های نطفه‌دار را امتحان کرد برای کرچ شدن مرغ باید از نژادهایی از مرغ ها استفاده کرد که توانایی کرچ شدن را در ذات خود داشته باشند پس بهتر است از انتخاب مرغ های پیر و یا مرغ های جوانی که بعد از یک دوره تخم گذاری می شوند پرهیز کنید .

 برای آنکه حالت کرچی مرغ از بین برود می‌توان از ظرف آب استفاده کرد که اگر دمای آب کمی سرد باشد مرغ سریعتر از این حالت خارج می شود . 

راه های مختلف دیگری نیز برای رفع کرچی مرغ وجود دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به استفاده از روش مدیریتی استفاده از دارو ها و روش سنتی نیز اشاره داشت که در روش مدیریتی با جلوگیری از تغییر شرایط محیطی پرنده، جلوگیری از نشستن بر روی تخم ها، جلوگیری از توقف طولانی در لانه ها، جمع آوری تخم ها، ایجاد نور یا تغییر مکان لانه جلوگیری را انجام می دهند و در روش دارویی با استفاده از دارو ها که در برخی از آزمایشگاه ها با تزریق هورمون سطح هورمون پرولاکتین بدن مرغ را افزایش می‌دهند که البته این روش ، روش مناسبی نمی باشد و یا می‌توان از روش‌های سنتی نیز استفاده نمود .

 علاوه بر موارد ذکر شده می توان مرغ ها را به صورت مصنوعی کرچ نمود کافیست اتاقی را فراهم کنید که تاریک ، گرم و مرطوب باشد که ( البته رطوبت باید بسیار پایین باشد ) ضمناً باید در کنار ظرف مخصوصی که در آن تخم ها را قرار دادید ظرف آب و غذا برای مرغ قرار بگیرد زیرا همانطور که اشاره شد مرغ ها در این زمان تمایلی برای غذا خوردن و آشامیدن ندارند و با این کار به مصرف آب و غذای آن‌ها کمک می شود و همانطور که در برخی از منابع ذکر شده است می‌توان از خمیر ترش هم برای این کار استفاده نمود .

 در ادامه باید اشاره داشت که وجود خروس برای کرچ شدن مرغ ضروری می‌باشد و برای اینکه شما تخم مرغ هایتان تبدیل به جوجه شود باید خروس در بین مرغ ها باشد ولی بعد از کرچ شدن مرغ دیگر نیازی به وجود خروس نمی‌باشد محل خوابیدن مرغ کرچ

 همانطور که در ابتدای مقاله ذکر کردیم محل خوابیدن مرغ کرچ باید آرام و به دور از سر و صدا و رفت و آمد باشد زیرا مرغ کرچ شده نسبت به رفت و آمد و سر و صدا حساسیت زیادی نشان می‌دهد و صدا باعث ایجاد استرس بیشتر مرغ در این شرایط می‌شود و گفتیم که محیط بهتر است کمی تاریک و مرطوب باشد و هوا به خوبی در آن جریان داشته باشد می‌توان از یک جعبه یا سبد معمولی محتوی کاه استفاده کرد و برای آنکه سود و کمک بیشتری برای جنین فراهم آورید بهتر است هر روز سر ساعت معین ۱۰ الی ۳۰ دقیقه مرغ را از مکان خوابیدن جدا کرده و آب و غذا را در اختیار آن قرار دهید که آب باید به صورت ۲۴ ساعته در اختیار مرغ قرار بگیرد.

در نتیجه دیدیم که برای کرچ شدن مرغ چه عواملی تاثیرگذار است و کرچ شدن مرغ به چه معناست و چه عواملی می تواند منجر به کرچ شدن یا نشدن آن‌ها شود و علائم مرغ را در هنگام کرچی بررسی نمودیم و دانستیم که مرغ‌ها بعد از کرچ شدن آماده جوجه کشی می باشد بنابراین بهتر است عوامل ذکر شده رعایت شود تا مرغ بتواند در این مرحله به خوبی که شده و در نهایت جوجه کشی انجام گردد.

نـظـرات کاربران
دیگر مطالب کاربردی
•  آموزش ساخت دانخوری و ساخت آبخوری در خانه
•  فروشگاه تولید دستگاه جوجه کشی
•  دلیل افزایش قیمت دستگاه جوجه کشی چیست؟
•  قوانین و مقررات خرید از فروشگاه اینترنتی دام و طیور
•  فروش دستگاه جوجه کشی بلدرچین دماوند
ضمانت پرداخت دام و طیور
نماد اعتماد الکترونیکی دام و طیور

اطلاعات تماس فروشگاه دام و طیور

آدرس کارخانه : کاشان - میدان شهیدان زارع - کیلومتر 3 جاده قمصر - کوچه میلاد - میلاد 8
واحد مشاوره و سفارشات : 09139552810
,واحد پشتیبانی فنی : 03155448608
آدرس دفتر کاشان : کاشان - میدان شهید منتظری - بلوار خلیج فارس - نبش کوچه صدف یک - شرکت پرتو دانه سیمرغ
کد پستی : 8715669397
جهت پیگیری شکایات، انتقادات و پیشنهادات : 09131616534
صاحب امتیاز : احمد اکبری نیا
خرید دستگاه جوجه کشی دست دوم
دستگاه جوجه کشی ارزان