فروشگاه تجهیزات دام و طیور قوانین و مقررات ثبت شکایت ثبت فیش بانکی لیست بروز قیمت دستگاه جوجه کشی مشاوره و پشتیبانی : 09139552810

سبد خرید تجهیزات دام و طیور
0 مورد

مرغ تخم گذار خانگی در کجا باید نگهداری شود ؟

نگهداری مرغ بومی به بهترین شکل

امروزه بسیاری از فعالان حوزه دام و طیور به علت کسب در آمد بالای پرورش مرغ تخمگذار به این شاخه از پرورش طیور مشغول اند .


پرورش و نگهداری مرغ تخم گذار در ایران به دو روش صورت می گیرد . که در ادامه این مقاله از وبسایت دام و طیور با این دو روش آشنا می شوید .
روش اول به این صورت است که در مرغداری های کوچک و خانگی گله مرحله رشد خود را روی زمین می گذراند اما همین که به مرحله تخم گذاری رسید به قفس منتقل می شود .


روش دوم روشی است که در آن جوجه ها از روز اول در قفس نگهداری می شوند که این روش نسبت به روش اول بهتر و متداول تر است و مزایای بیشتری دارد .

نگهداری مرغ تخمگذار

مزرعه پرورش و نگهداری مرغ بومی تخمگذار باید در شرایط آب و هوایی مطلوب و کاملا تمیز باشد  که برای عمل تهویه هوا و همچنین خنک و گرم کردن هوا مشکلی نباشد و با امکانات ساده هوا خنک و یا گرم شود مثلا برای خنک کردن سالن می توان در فضای بیرون از مرغداری تعدادی درخت کاشت و بهترین درخت ها برای این کار درختان پاییزی با میوه می باشد .


مزرعه پرورش مرغ تخمگذار نباید خیلی دور یا خیلی نزدیک مناطق مسکونی و مراکز خرید و فروش تجهیزات مرغداری و امکانات ضروری باشد .
محل نگهداری مرغ خانگی باید در جایی باشد که دسترسی به آب و برق سخت ودشوار نباشد و نیاز به پرداخت هزینه زیاد برای تامین آب و برق نباشد .
محل نگهداری مرغ خانگی در منزل باید به گونه ای باشد که رفت و آمد برای افراد خانه و کارگران سخت نباشد .

هم چنین بهتر است محل نگهداری مرغ به گونه ای باشد که غذای مرغ تخمگذار به آسانی در دسترس وی قرار گیرد .

احداث مرغداری برای مرغ تخمگذار در گودی ، پستی و بلندی و ارتفاعات اصلا پیشنهاد نمی شود همچنین مناطقی که دارای باد شدید هستند .


سالن های پرورش و نگهداری مرغ تخمگذار در ایران

در ایران  پرورش و نگهداری مرغ تخمگذار بیشتر به صورت صنعتی بوده و کمتر کسی در منزل و محل زندگی خود به پرورش و نگهداری مرغ تخمگذار می پردازد.

 سالن های پرورش مرغ تخمگذار به دو صورت باز و بسته یا به عبارتی دیگر ویندولس ساخته می شود و با توجه به موقعیت محل و سلیقه و نظر مدیریت با ابعاد و اشکال گوناگون ساخته می شود ولی اصولا احداث مرغداری اندازه استانداری دارد ( عرض 12 تا 14 متر و طول 100 تا 120 متر ) .

مطالعه این ادامه مقاله از وبسایت دام و طیور برای افرادی که قصد نگهداری مرغ تخمگذار در منزل را دارند مفید خواهد بود .


نگهداری مرغ تخمگذار در خانه

بسیاری از مردم برای پرورش مرغ در وسعت کم از قفس برای نگهداری مرغ تخمگذار استفاده می کنند به این صورت که قفس ها باید در مکان خوب و مطلوب به لحاظ آب و هوایی باشد و دما و رطوبت در آن کنترل شده باشد و قفس ها نیز باید ویژگی هایی داشته باشند مثلا قفس های انفرادی باید به گونه ای باشد که به لحاظ اشغال کردن جا به صرفه باشد و در عین حال مرغ نیز احساس راحتی کند و به راحتی بتواند به دور خود بچرخد و بایستد .


کف قفس باید از میله های مقاوم باشد و زبر و خشن بودن میله ها باعث شکسته شدن تخم ها می شود .
 شیب قفس باشد به گونه ای باشد که تخم ها نه خیلی محکم و با سرعت بغلتند که ترک بردارند و نه باید انقدر آرام باشد که زیر پای مرغ شکسته و یا کثیف شوند .


فاصله میله های کف قفس باید به گونه ای باشد که مرغ به راحتی بتواند از روی آن ها حرکت کند و مدفوع مرغ نیز به سهولت از آن ها بگذرد .
پهنای در قفس نگهداری باید به گونه ای باشد که هنگام واکسیناسیون مرغ وقت زیادی نگیرد و به راحتی بتوان مرغ را گرفت ؛ درقفس طوری تعبیه شده باشد که مرغ توانایی فرار از قفس را نداشته باشد .


دانخوری و آبخوری مرغ نیز به گونه ای قرارگیرد که مرغ به راحتی بتواند از آن استفاده کند و از ریخت و پاش دان مرغ جلوگیری شود .
در این مقاله به طور کلی با محل نگهداری مرغ خانگی آشنا شدیم . امیدوارم که مطالعه این مقاله برای شما مفید بوده باشد .


چنانچه قصد احداث مرغداری با هر ظرفیتی  دارید می توانید برای خرید تجهیزات مرغداری به صفحه خرید تجهیزات مرغداری مراجعه کرده و یا با شماره 09133627304 تماس حاصل فرمایید .

نـظـرات کاربران
دیگر مطالب کاربردی
•  غذای اصلی بلدرچین
•  موارد مهم در خرید دستگاه جوجه کشی
•  لیست غذاهای ممنوعه و خطرناک برای سگ
•  مزایای استفاده از دستگاه جوجه کشی
•  بهترین دان جوجه باید چه خصوصیاتی داشته باشد ؟
ضمانت پرداخت دام و طیور
نماد اعتماد الکترونیکی دام و طیور

اطلاعات تماس فروشگاه دام و طیور

آدرس کارخانه : کاشان - میدان شهیدان زارع - کیلومتر 3 جاده قمصر - کوچه میلاد - میلاد 8
واحد مشاوره و سفارشات : 09139552810
,واحد پشتیبانی فنی : 03155448608
آدرس دفتر کاشان : کاشان - میدان شهید منتظری - بلوار خلیج فارس - نبش کوچه صدف یک - شرکت پرتو دانه سیمرغ
کد پستی : 8715669397
جهت پیگیری شکایات، انتقادات و پیشنهادات : 09131616534
صاحب امتیاز : احمد اکبری نیا
خرید دستگاه جوجه کشی دست دوم
دستگاه جوجه کشی ارزان