فروشگاه تجهیزات دام و طیور قوانین و مقررات ثبت شکایت ثبت فیش بانکی لیست بروز قیمت دستگاه جوجه کشی مشاوره و پشتیبانی : 09139552810

سبد خرید تجهیزات دام و طیور
0 مورد

خرید ظرف دان مرغ

خرید دان خوری

دانخوری مرغ یکی از عوامل موثر در رشد مرغ است به این دلیل که اگر جوجه ها و مرغ ها دسترسی آسانی به دانخوری داشته باشند درصورت نیاز به موقع تغذیه کرده و سبب رشد آن ها می شود اما اگر دانخوری مرغ مثلا درجای درستی قرار نگرفته باشد مرغ نمی تواند از آن تغذیه کند و رشد خوبی نخواهد داشت.

دانخوری خوب کدام است؟

میتوان گفت یک دان خوری خوب می تواند باعث وزن گیری یکنواخت طیور شود و از هدر رفتن دان جلوگیری کند. از آنجا که مقدار خوراک مرغ و جوجه مرغ در روز نقش اساسی در رشد و تقویت آن ها دارد و همچنین بخش عمده ای هزینه تولید را خرید دان مرغ و خرید ظرف دان مرغ به خود اختصاص می دهد  ؛ نحوه توزیع آن برای پرنده‌ها بسیار اهمیت دارد.

یک دانخوری خوب باید از هدر رفتن دان مرغ جلوگیری کرده و یا اتلاف خوراک مرغ را به حداقل برساند.

همچنین دان خوری مرغ باید از استحکام زیادی برخوردار باشد تا اگر احیانا در معرض آفتاب قرار گرفت  آسیب نبیند .

دانخوری باید قابل شستشو باشد و طوری طراحی شده باشد که مرغ به خوراک بیشتر تمایل داشته باشد.

علاوه بر آن بهتر است دان خوری به سادگی پر شود و در صورت خراب شدن نیز به راحتی تعمیر گردد.

دان خوری جوجه

معمولا برای جوجه های تازه متولد شده و کوچک از دانخوری های مناسب آن ها یعنی دان خوری جوجه اولیه استفاده می شود این دان خوری های اولیه به شکل سینی بزرگی به ارتفاع 4 سانتی متر می باشد که جوجه به راحتی می تواند به آن ورود کند و درآن جا تغذیه کند.

جنس دانخوری های اولیه از پلاستیک است پس به آسانی می توان آن را ضدعفونی کرد و شست و شو داد. پس از گذر یک هفته از عمر جوجه های تازه متولد شده برای تغذیه آن ها از دان خوری ثانویه استفاده می شود.
به طور کلی دان خوری ها به چند دسته تقسیم می شوند که می توانید در ادامه این مقاله آن ها را مطالعه فرمایید.

انواع دان خوری

دانخوری مرغ همانند آب خوری آن دو نوع است و در تقسیم بندی دان خوری اتوماتیک و دان خوری دستی جای می گیرد که در ادامه این مقاله به بررسی این دو گروه می پردازیم.

دان خوری دستی :

دان خوری های دستی به انواع دان خوری مدور بشکه ای و دان خوری دستی ناودانی تقسیم بندی می شوند.

دان خوری دستی مدور بشکه ای :

این دان خوری توسط یک بشقاب و یک مخزن بشکه مانند که در بالای آن قرار دارد تشکیل شده است و بوسیله پیچ تعبیه شده در آن می توان میزان ورود غذا را در ظرف را کنترل کرد .

این نوع دان خوری در دو نوع دان خوری پلاستیکی و دان خوری با آهن گالوانیزه ساخته می شود .

استفاده از این دان خوری مزایای زیادی دارد که در ادامه به آن می پردازیم.

1. برای صرفه جویی از نظر کار و نیروی انسانی مورد استفاده در صنعت جوجه کشی استفاده از این دان خوری به صرفه است زیرا مخزن نسبتا بزرگی دارد که می توان آن را چند روز یکبار پر کرد.

2. این دان خوری قابلیت تنظیم ارتفاع دارد یعنی اگر این دانخوری با طناب یا تسمه به سقف آویزان باشد ، به‌ راحتی می‌توان ارتفاع آنها را کم و زیاد نمود و به همین علت احتیاجی به پایه نداشته و مقدار ریخت و پاش و خطر آلودگی خوراک طیور به مدفوع پرندگان  و دیگر مواد موجود در بستر کم است.

3. میزان هزینه و سرمایه‌گذاری به ازای هر قطعه مرغ در دانخوری بشکه‌ ای کمتر از انواع دیگر است..

4. دانخوری بشکه ای نسبت به دانخوری ناودانی به سبب شکل خاص ان از نظر اشغال جا و فضا احتیاج
به فضایی معادل نصف دان خوری ناودانی دارد.


دان خوری دستی ناودانی :
این  دان خوری به صورت دستی پر شده و طول آن چیزی حدود 100 متر و عرض  ارتفاع آن برای پرندگان مختلف متفاوت است.
این دانخوری‌ ها دارای پایه قابل تنظیم هستند و با توجه به سن جوجه یا مرغ، ارتفاع دانخوری از زمین کم یا زیاد می‌شود ؛ به‌طوری که همیشه ارتفاع لبه دانخوری معادل پشت جوجه یا مرغ است.

برای اینکه طیور وارد دانخوری نشوند ، اغلب در بخش بالای دانخوری میله‌ ای مدور نصب می‌شود.
 

دان خوری اتوماتیک :

دان خوری اتوماتیک بیشتر در مرغداری های بزرگ و صنعتی با پرورش مرغ با تعداد بالا صورت می گیرد و از جهت توزیع دان به طور یکنواخت  اهمیت خاص ویژه ای دارد.
در کشور های مختلف استفاده از دان خوری متفاوت است اما در کشور هایی که قابلیت فنی بالایی دارند ، بیشتر از دانخوری اتوماتیک استفاده می کنند.

دانخوری اتوماتیک نیز به دو نوع  دان خوری اتوماتیک ناودانی زنجیری  و دان خوری اتوماتیک لوله ای بشقابی یا نام دیگر آن حلزونی تقسیم می شود.

دانخوری اتوماتیک ناودانی زنجیری :

دان خوری ناودانی زنجیری از یک مخزن دان تشکیل شده است که این مخزن یا داخل لانه قرار می گیرد یا خارح لانه و پر کردن این مخزن ها یا به صورت دستی صورت می گیرد یا به وسیله لوله  ای به مخزن اصلی خوراک طیور متصل است.

در این دان خوری نیز پیچی تعبیه شده که می توان با آن میزان ورود دان و خوراک طیور به کانالها و  لوله های انتقال غذا را کنترل کرد .

امروزه سیستم‌هایی نیز طراحی شده‌اند تا دان پس از حرکت از مخزن ، در یک زمان و به‌ طور یکنواخت در دسترس تمامی‌ طیور قرار گرفته و استثنایی ایجاد نشود.

دانخوری لوله بشقابی یا حلزونی :

در این سیستم این دانخوری یک آگر که در داخل لوله قرار دارد که باعث انتقال دان مرغ در سراسر سالن می‌شود. لوله‌های کوچک دیگری در فاصله‌های معین به لوله اصلی متصل بوده و قرار دارند که از طریق آنها دان مرغ در داخل دانخوری‌ های بشقابی ریخته می‌شود.


این دانخوری فقط در سیستمهای پرورش بر روی بستر کاربرد داشته و در پرورش مرغ مادر گوشتی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد و ظرفیت آن به ابعاد سالن و تعداد طیور داخل سالن بستگی دارد.


در این مقاله سعی کردیم که دتوضیحات کاملی درباره انواع دانخوری اتوماتیک و دانخوری دستی بدهیم.

و اما چیزی که در همه دان خوری ها مشترک است این است که باید ارتفاع دان خوری و میزان دسترسی دان مرغ برای تمامی پرندگان موجود در مرغداری مناسب باشد و همه بتوانند از آن استفاده کنند.

همچنین دریافتیم که دان خوری خوب دانخوری است که از استحکام کافی بهره مند باشد و قابلیت این را داشته باشد که کاربر آن را ضدغفونی کند و  شست و شو دهد.

لذا شما می توانید جهت خرید ظرف دان مرغ به از طریق بخش محصولات وبسایت دام و طیور اقدام کرده و یا با شماره 09133627304 تماس حاصل فرمایید

نـظـرات کاربران
دیگر مطالب کاربردی
•  آموزش ساخت دانخوری و آبخوری شترمرغ
•  دستگاه جوجه کشی اتوماتیک بخریم یا دستی؟
•  ظرف مکانیزه دانخوری پرندگان
•  دستگاه جوجه کشی پرفروش 926 تایی بلدرچین دماوند
•  بهترین دستگاه جوجه کشی برای افراد مبتدی
ضمانت پرداخت دام و طیور
نماد اعتماد الکترونیکی دام و طیور

اطلاعات تماس فروشگاه دام و طیور

آدرس کارخانه : کاشان - میدان شهیدان زارع - کیلومتر 3 جاده قمصر - کوچه میلاد - میلاد 8
واحد مشاوره و سفارشات : 09139552810
,واحد پشتیبانی فنی : 03155448608
آدرس دفتر کاشان : کاشان - میدان شهید منتظری - بلوار خلیج فارس - نبش کوچه صدف یک - شرکت پرتو دانه سیمرغ
کد پستی : 8715669397
جهت پیگیری شکایات، انتقادات و پیشنهادات : 09131616534
صاحب امتیاز : احمد اکبری نیا
خرید دستگاه جوجه کشی دست دوم
دستگاه جوجه کشی ارزان