فروشگاه تجهیزات دام و طیور قوانین و مقررات ثبت شکایت ثبت فیش بانکی لیست بروز قیمت دستگاه جوجه کشی مشاوره و پشتیبانی : 09139552810

سبد خرید تجهیزات دام و طیور
0 مورد

یک تخم مرغ مناسب برای جوجه کشی چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

عوامل موثر در جوجه درآوری تخم مرغ

عوامل موثر در جوجه درآوری تخم مرغ

تخم مرغ نطفه دار

تخم مرغ های مورد استفاده در فرایند جوجه کشی باید نطفه دار باشند تا امکان جوجه درآوری داشته باشند . بهتر است تخم مرغ نطفه دار را تشخیص دهیم تا بالاترین راندمان جوجه کشی را کسب کنیم.
تخم مرغ نطفه دار تخم مرغی است که اسپرم و تخم در ناحیه شیپور با هم ترکیب شده باشند. تخم مرغ نطفه دار میان نژاد های سبک مثل لگهورن در حدود 90 درصد کل تخم مرغ هاست و در نژاد های سنگین در حدود 80 درصد است.


تخم مرغ مناسب جوجه کشی را چگونه تشخیص دهیم؟
برای این که بتوانید بهترین تخم مرغ ها را دستچین کرده و داخل دستگاه جوجه کشی قرار دهید تا جوجه های بیشتر و سالم تر و در نهایت سودحداکثری از عملیات جوجه کشی داشته باشید بهتر از با خصوصیات یک تخم مرغ منناسب جوجه کشی آشنایی های لازم را داشته باشید.


شکل ظاهری تخم مرغ:


اندازه : تخم مرغ هایی برای جوجه کشی مناسب اند که اندازه ی متناسبی دارند. بزرگ بودن تخم مرغ نشان از کیفیت آن نیست هم چنین تخم مرغ ها نباید خیلی هم کوچک باشند . سایز نرمال یکی از ویژگی های ظاهری است که میتوان بر اساس آن تخم مرغ های مناسب جوجه کشی را تشخیص داد.
وزن : اگر برای تشخیص تخم مرغ مناسب جوجه کشی از یک ترازو استفاده می کنید بهتر است بدانید که وزن مناسب برای تخم مرغ های جوجه کشی بین 50 تا 60 گرم است و یا در نژاد های سنگین  مقداری بیشتر. که البته بر اساس تجربه می توانید این وزن را به صورت حسی هم تشخیص دهید و نیازی به ترازو نیست اما اگر میخواهید دقت عملتان را بالاتر ببرید بهتر است تخم مرغ ها را وزن کنید و سپس در دستگاه جوجه کشی قرار دهید تا راندمان جوجه کشی را افزایش دهید.
شکل غیر نرمال : از تخم مرغ هایی که شکل عجیب و غریبی دارند مثلا زیادی گرد اند یا زیادی کشیده و یا روی سطحشان موج دارند برای جوجه کشی با استفاده از دستگاه انکوباتور استفاده نکنید چرا که اگر از تخم مرغ های نرمال استفاده کنید این امر موجب اصلاح نژاد می شود و بعدا از به وجود آمدن تخم مرغ های نا مناسب از جوجه های حاصل از این دوره ی جوجه کشی هم جلوگیری می شود.
ضخامت پوسته ی تخم مرغ : تخم مرغی که در دستگاه جوجه کشی قرار میگیرد بهتر است دارای پوسته ای با ضخامت نرمال باشد . تخم مرغ هایی با پوسته های بسیار ضخیم یا بسیار نازک برای قرار گرفتن در دستگاه جوجه کشی مطلوب نیستند و بهتر است با استفاده کردن از تخم مرغ هایی که ضخامت مناسب هستند ریسک جوجه کشی را کاهش داده تا بالاترین بازدهی را در استفاده از دستگاه جوجه کشی ببریم.
چرا که نازک بودن بیش از حد پوسته تخم مرغ باعث می شود آب تخم مرغ به سرعت تبخیر شود و درصد جوجه آوری کاهش پیدا کند و باعث کاهش راندمان جوجه کشی شود. همچنین اگر پوسته نازک باشد کلسیم مورد نیاز جوجه هم تامین نمیشود.
اگر پوسته ی تخم مرغ بیش از حد ضخیم باشد جوجه در زمان خروج از تخم با مشکل مواجه میشود و جوجه های کمتری در دستگاه جوجه کشی خواهیم داشت.


اختلالات کیفی تخم مرغ: اگر تخم مرغی که برای قرار دادن در دستگاه انکوباتور و عملیات جوجه کشی استفاده می کنید دارای سفیده ی غلیظی باشد و زرده ی آن رنگ پررنگ تری داشته باشد نشان می دهد که کیفیت تخم مرغ بالاتر است و مواد غذایی بیشتری برای رشد و نموی جنین جوجه دارد و در نتیجه درصد جوجه آوری را افزایش می دهد و راندمان جوجه کشی را بالا میبرد و همچنین جوجه های با کیفیت تری هم به ما می دهد که می توانند زمینه ساز یک گله ی با کیفیت از ابتدا باشند و سود مرغداری را به طرز چشمگیری افزایش دهند.
بعد از این که بهترین تخم مرغ ها را برای عملیات جوجه کشی دستچین کردید از آن ها به خوبی نگه داری کنید تا درصد جوجه آوری آن ها حفظ شود . برای آشنایی با چگونگی نگهداری تخم مرغ ها و شرایط مورد نیاز می توانید مقاله ی زیر را مطالعه کنید:

تبدیل بهترین تخم مرغ ها به بهترین جوجه ها

مرحله ی بعدی جوجه کشی آشنایی با انواع دستگاه جوجه کشی و انتخاب بهترین گزینه است .

شما می توانید برای این که از این مرحله هم به خوبی عبور کنید مقاله  جوجه کشی مصنوعی و دستگاه جوجه کشی را مطالعه کنید.

نـظـرات کاربران
دیگر مطالب کاربردی
•  ویژگی های مهم بدنه دستگاه های جوجه کشی چیست؟
•  ارسال سریع خرید از فروشگاه لوازم دام و طیور
•  خرید دان بلدرچین تخمگذار
•  جوجه کشی از بوقلمون و نکات مهمی که قبل از شروع باید بدانید
•  معیارهای انتخاب دستگاه جوجه کشی با کیفیت و استاندارد
ضمانت پرداخت دام و طیور
نماد اعتماد الکترونیکی دام و طیور

اطلاعات تماس فروشگاه دام و طیور

آدرس کارخانه : کاشان - میدان شهیدان زارع - کیلومتر 3 جاده قمصر - کوچه میلاد - میلاد 8
واحد مشاوره و سفارشات : 09139552810
,واحد پشتیبانی فنی : 03155448608
آدرس دفتر کاشان : کاشان - میدان شهید منتظری - بلوار خلیج فارس - نبش کوچه صدف یک - شرکت پرتو دانه سیمرغ
کد پستی : 8715669397
جهت پیگیری شکایات، انتقادات و پیشنهادات : 09131616534
صاحب امتیاز : احمد اکبری نیا
خرید دستگاه جوجه کشی دست دوم
دستگاه جوجه کشی ارزان