فروشگاه تجهیزات دام و طیور قوانین و مقررات ثبت شکایت ثبت فیش بانکی لیست بروز قیمت دستگاه جوجه کشی مشاوره و پشتیبانی : 09139552810

سبد خرید تجهیزات دام و طیور
0 مورد

نگهداری از مرغ بومی و اصول تغذیه ی مرغ بومی

خرید دان مرغ خانگی مرغوب

از گذشته تا به حال نگهداری از مرغ بومی و اصول تغذیه ی مرغ بومی و همچنین نگهداری از خروس بومی و اصول تغذیه خروس بومی در روستاها و در میان عشایر امری رایج بوده است  . روستاییان با پرورش گله های کوچک مرغ و خروس بخشی از نیاز های خود را از تخم مرغ و گوشت و پر آن ها تامین کرده و اضافه ی تولیدات خود را برای فروش به شهر ها میبرند که نقش به سزایی در اقتصاد خانواده ی روستایی دارد.


تغذیه مرغ بومی
معمولا کلیه ی احتیاجات مرغ های بومی در روستاها از منابع موجود در روستا تامین می شود . اگر در منطقه موادی که با انجام فرایند های ساده مثل سیلو کردن و خرد کردن به دست می آیند وجود داشته باشد ؛ یا در اطراف روستا کارخانه جاتی مثل بوجاری یا شالیکاری وجود داشته باشند و یا حتی  از گیاهان غیر مثمر می توان برای تکمیل دان مرغ بومی استفاده کرد .
به طور کلی برای جیره ی مرغ بومی معمولا از منابع داخل روستا استفاده می شود . مرغ های بومی به وسیله ی چرا کردن می توانند در حدود 30 تا 40 درصد از نیاز غذایی خود را برطرف کنند و ما بقی را هم باید از طریق غذای دستی تامین شود.


چه زمانی مرغ بومی تولید خوبی دارد؟
برای این که مرغ های بومی بتوانند تولید خوبی داشته باشند باید در کنار تغذیه ی مناسب نیاز های غذایی مرغ بومی هم تامین شود.
معمولا خوراک مرغ های بومی از ضایعات کشاورزی ، اضافه و دور ریز غذای روستاییان ، پسچر علوفه و سبزیجات و جانداران ریز مثل بعضی از کرم ها و حشرات  تشکیل می شود که می توان با اضافه کردن مقداری مکمل غذایی کیفیت خوراک مرغ بومی را بالا برد.
از دیگر غذا های مناسب مرغ های بومی می توان به دانه های شکسته و نا مرغوبی که از بوجار کردن گندم و جو به دست می آید ، سبوس گندم و برنج ، تفاله های زراعی ، آشغال سبزی ها و گیاهان علوفه ای هم نام برد.
فراموش نکنید که تغذیه ی مرغ و خروس ها باید همیشه  یکسان باشد . یک مرغ با وزن 1700 گرم ، روزانه باید در حدود 100 تا 110 گرم غذا مصرف کند . اگر در غذای دستی ای که به مرغ می دهیم به میزان مناسب کلسیم وجود نداشته باشد ، در چند روز اول تخمگذاری کلسیم مورد نیاز برای پوسته ی تخم مرغ از بدن مرغ گرفته می شود و بعد از آن به تدریج پوست تخم مرغ ها نازک می شود و تولید تخم مرغ هم کم خواهد شد.


تامین کلسیم مورد نیاز مرغ بومی
برای این که کلسیم مورد نیاز مرغ های بومی را تامین کنید میتوانید از موادی مثل پودر استخوان ، پودر صدف ، خرده ی سنگ آهک و دیگر مواد آهکی استفاده کرد.
اگر پرورش مرغ ها به صورت چرای آزاد است معمولا کلسیم مورد نیاز مرغ بومی از طریف خاک تامین می شود.
امروزه در فروشگاه های معتبر خوراک دام و طیور و همچنین در داروخانه های دامپزشکی ها  غذاهای آماده ی مخصوص مرغ بومی وجود دارند که تقریبا تمامی مواد مورد نیاز ماکیان را در بر دارند.
در صورت نیاز علاوه بر غذاهای رایجی که در روستا وجود دارد می توانید خوراک مرغ بومی اقتصادی تهیه کرده و در اختیار مرغ هایتان قرار دهید تا میزان تولید را افزایش دهید.


ویژگی های غذای مرغ بومی در سنین مختلف
یک جوجه مرغ تا سن حدود یک ماهگی به مقدار 500 تا 600 گرم دان مرغ مصرف میکند .
جوجه یک روزه تا رسیدن به سن 3 ماهگی نیاز به مقدار بیشتری پروتئین دارد تا بتواند رشد خوبی داشته باشد.

برای تحریک مرغ ها به خوردن دان خصوصا در فصل های گرم بهتر است غذا را در ساعات خنک شبانه روز به مرغ ها بدهید و همچنین می توانبد به جیره ی خوراک مرغ مقداری آب هم اضافه کنید تا به صورت اماج در آمده و خوردن دان برای مرغ ها آسان تر شود.

 

هدف از نگهداری مرغ بومی برای شما می تواند هم سرگرمی و تفریح باشد و هم می تواند یک فکر اقتصادی برای کسب درآمد باشد ، هدف شما از نگهداری مرغ خانگی هر چه هست این نکته حائز اهمیت را هرگز فراموش نکنید خرید دان مرغ خانگی مرغوب چه به عنوان دان جوجه مرغ بومی یا دان نیمچه مرغ بومی باشد و یا چه به عنوان دان مرغ تخمگذار خانگی باید از کیفیت بالا برخوردار باشد تا مرغ بومی بتواند تمامی نیاز های بدن خود را از طریق آن برطرف سازد .

گروه تولیدی خوراک دام و طیور همواره با در نظر گرفتن شرایط آب و هوایی ، میزان نیاز بدن مرغ بومی و یا خانگی اقدام به تهیه و تولید بهترین نوع خوراک به وسیله بهترین مواد اولیه ممکن می نماید تا شما با خاطری آسوده از پرورش حیوانات خانگی خود لذت ببرید .

 

برای توضیع و پخش یکنواخت خوراک مرغ بومی بهتر است از دانخوری مناسب استفاده شود .
میزان دانخوری لازم برای مرغ چقدر است ؟

در خرید دانخوری مرغ بومی به چه نکاتی توجه کنیم ؟
برای تامین دانخوری مورد نیاز برای خوراک مرغ بومی درصورتی که از دانخوری ناودانی استفاده میکنید به ازای هر مرغ نیاز به 10 تا 15 سانتی متر دانخوری دارید .

نکته مهم در خصوص استفاده از دانخوری های ناودانی : به دلیل پرت دان بالا استفاده از دانخوری های ناودانی سال هاست منسوخ شده است .
برای تامین دانخوری مورد نیاز در تامین خوراک مرغ بومی  اگر از دان خوری آویز استفاده می کنید به ازای هر مرغ  به 5 سانتی متر دانخوری نیاز دارید .

همواره شما می توانید با مراجعه به بخش دانخوری ها در قسمت محصولات فروشگاه دام و طیور بهترین دانخوری متناسب با نوع و نژاد پرنده خود را انتخاب نمایید و از کارشناسان پشتیبانی دام و طیور اطلاعات لازم در خصوص خرید دانخوری را کسب کنید .

نـظـرات کاربران
دیگر مطالب کاربردی
•  دستگاه جوجه کشی مناسب عروس هلندی چیست؟
•  آیا داشتن دستگاه جوجه کشی برای پرورش بلدرچین ضروری است
•  آسیاب و میکسر مرغداری
•  انواع آبخوری مرغ و جوجه
•  مقایسه دستگاه جوجه کشی شتر مرغ اسکندری با دستگاه جوجه کشی بلدرچین دماوند
ضمانت پرداخت دام و طیور
نماد اعتماد الکترونیکی دام و طیور

اطلاعات تماس فروشگاه دام و طیور

آدرس کارخانه : کاشان - میدان شهیدان زارع - کیلومتر 3 جاده قمصر - کوچه میلاد - میلاد 8
واحد مشاوره و سفارشات : 09139552810
,واحد پشتیبانی فنی : 03155448608
آدرس دفتر کاشان : کاشان - میدان شهید منتظری - بلوار خلیج فارس - نبش کوچه صدف یک - شرکت پرتو دانه سیمرغ
کد پستی : 8715669397
جهت پیگیری شکایات، انتقادات و پیشنهادات : 09131616534
صاحب امتیاز : احمد اکبری نیا
خرید دستگاه جوجه کشی دست دوم
دستگاه جوجه کشی ارزان