فروشگاه تجهیزات دام و طیور قوانین و مقررات ثبت شکایت ثبت فیش بانکی لیست بروز قیمت دستگاه جوجه کشی مشاوره و پشتیبانی : 09139552810

سبد خرید تجهیزات دام و طیور
0 مورد

تبدیل بهترین تخم مرغ ها به بهترین جوجه ها

شناسایی تخم مرغ مناسب جوجه کشی و نحوه ی کار با دستگاه جوجه کشی

برای این که بتوانیم جوجه های خوبی پرورش دهیم باید تخم مرغ های خوب را شناسایی کنیم و شرایط مطلوب برای رشد جوجه ها در دستگاه جوجه کشی را مهیا کنیم تا به بیشترین بازدهی و کیفیت مطلوب خود دست یابیم.
در این مقاله میخواهیم به نحوه ی شناسایی تخم مرغ مناسب و بررسی شرایط مطلوب پرورش جوجه بپردازیم.

 

جمع آوری تخم مرغ ها

معمولا تخم مرغ های تولیدی به صورت روزانه از گله جمع می شوند و بعد از نگهداری در دمای مناسب به یکباره آن ها را داخل دستگاه جوجه کشی قرار می دهند.
توصیه می شود که تخم مرغ ها روزانه جهار بار از داخل لانه های تخمگذاری جمع آوری شوند و تخم مرغ هر روز در همان روز جمع آوری شود و برای صبح روز بعد باقی نماند. جمع آوری تخم مرغ ها باعث کاهش شکستگی و حفظ پتانسیل جوجه آوری تخم مرغ خواهد شد. هر چه فاصله ی بین تخمگذاری مرغ ها و جمع آوری آن ها بیشتر شود قدرت پوسته در جلوگیری از باکتری ها به داخل تخم مرغ کاهش خواهد یافت.


ویژگی های تخم مرغ های مطلوب جوجه کشی

قبل از قرار دادن تخم مرغ ها در دستگاه جوجه کشی باید از سلامت آن ها اطمینان حاصل کرد. تخم مرغ های شکسته ، ترک خورده ، خیلی کوچک ، خیلی کشیده یا خیلی گرد و همچنین تخم مرغ هایی با پوسته ی نا مناسب و چروک خورده بازده جوجه کشی در دستگاه جوجه کشی را کاهش میدهند.

 

در جدول زیر میزان جوجه کشی تخم های طبیعی و غیر طبیعی در ماشین جوجه کشی با هم مقایسه شده اند:

انواع تخم مرغ ها چه میزان جوجه آوری دارند.

 


شرایط مطلوب برای نگهداری تخم مرغ ها قبل از قرار دادن در دستگاه جوجه کشی

بعد از جمع آوری دوره ای تخم مرغ ها باید محل مناسبی را برای نگهداری آنها مشخص کنید . دمای اتاق ذخیره ی تخم مرغ های قابل جوجه کشی باید 18.3 سانتی گراد باشد و انتقال مستقیم آنها از دستگاه ستر باعث ایجاد شوک حرارتی و عرق کردن تخم ها شده و این فرایند درصد جوجه درآوری تخم ها در دستگاه جوجه کشی را به شدت کاهش می دهند و باعث کاهش درجه ی حرارت ماشین جوجه کشی شده و قدرت جوجه درآوری مرغ هایی که قبلا در دستگاه جوجه کشی بوده اند را نیز کاهش میدهند. لذا لازم است تخم مرغ ها قبل از قرار گرفتن در دستگاه ستر پیش گرم شوند که این فرایند با قرار دادن تخم ها به مدت 6 ساعت در دمای 23.9 سانتی گراد انجام میشود.


یک دستگاه جوجه کشی خوب چه ویژگی هایی دارد ؟

در صورتی که تخم مرغ ها قبل از قراردادن در دستگاه جوجه کشی ، کمتر از 7 روز و حداکثر 10 روز نگهداری میشوند، چرخاندن روزانه ی آنها ضروری نیست و تخم مرغ ها باید روی انتهای کوچکشان ترجیحا در شانه های پلاستیکی انبار شوند.
اگر مقرر است که تخم مرغ ها بیش از 10 روز نگهداری شوند بهتر است از ابتدای جمع آوری و انبار کردن تخم مرغ ها ، انتهای کوچکشان را به طرف بالا روی شانه های پلاستیکی قرار داده و روزانه یکبار به اندازه ی 90 درجه از یک پهلو به پهلوی دیگر چرخانده شود . در این صورت سلامت جنین جوجه حفظ شده و قدرت جوجه آوری آسیب نمی بیند.

 

نگهداری از تخم مرغ ها در مقیاس کوچکتر

در مقیاس کوچکتر برای نگهداری تخم مرغ ها کافی است که تخم مرغ ها را در شانه پلاستیکی به شکلی که انتهای کوچکشان بالا باشد قرار گرفته و در یک سبد پلاستیکی محکم قرار گیرند سبس با قرار دادن یک جسم مکعبی مثلا دو قطعه آجر یا یک بلوک 25 سانتی متری زیر یک طرف سبد آن را به صورت 45 درجه در آورده و روز بعد جسم مکعبی را در انتهای دیگر سبد قرار دهید بدین صورت تخم ها با زاویه ی 90 درجه به صورت روزانه جابه جا می شوند و میچرخند.

 

مدت زمان جوجه کشی در دستگاه جوجه کشی چقدر است؟

مدت زمان جوجه کشی در دستگاه جوجه کشی برای مرغ 21 روز است که در 19 روز اول تخم ها در دستگاه ستر و در دو روز آخر در دستگاه هچر نگهداری میشوند. در 19 روز اول جوجه کشی مصنوعی معمولا درجه ی حرارت مناسب برای تخم مرغ حدود 37.6 درجه ی سانتی گراد می باشد و رطوبت نسبی دستگاه ستر باید در حدود 50 تا 60 درصد باشد . اگر درجه ی حرارت بالاتر یا پایین تر از دمای مجاز باشد باعث ضعیف شدن جنین و تولید جوجه های با کیفیت نا مطلوب خواهد بود .

 

چگونگی استفاده از دستگاه جوجه کشی ستر

حدود 12 تا 24 ساعت قبل از استفاده از دستگاه جوجه کشی ستر باید دستگاه را روشن کرد این کار باعث می شود که اتاقک دستگاه جوجه کشی ستر گرم شود و دمای لازم برای تخم مرغ ها تامین شود.
در ابتدای چیدن تخم مرغ ها باید از قرار دادن تخم مرغ های ترک خورده یا بد شکل در درون دستگاه ستر خود داری نمود.
تخم مرغ ها طوری در شانه ی دستگاه جوجه کشی ستر قرار میگیرند که نوک تیز آنها رو به پایین قرار بگیرد . قبل از قرار دادن شانه ی تخم مرغ در داخل دستگاه ستر دستگاه را خاموش می کنیم و بعد از چیدن تخم مرغ ها و گذشت حدود نیم ساعت دستگاه را مجدد روشن میکنیم. غلظت گاز اکسیژن درون دستگاه از ابتدا تا انتهای دوره باید حدود 21 درصد باشد. در دستگاه جوجه کشی خودکار سیستم تهویه مصنوعی در اتاقک دستگاه ستر نصب می شود . برای گردش مناسب هوا در داخل دستگاه نیز از پنکه یا بادبزن های منقطعه در بخش های مختلف اتاقک استفاده می شود.

 

چرخاندن تخم مرغ ها در داخل دستگاه ستر

تخم مرغ ها معمولا با زاویه ی 45 درجه نسبت به خط عمود در داخل دستگاه جوجه کشی چرخانده میشوند . چرخاندن تخم مرغ ها در هفته های اول و دوم بسیار اهمیت دارد ولی چرخاندن تخم ها در هفته ی سوم ضرورتی ندارد و در دوره هچ ( دو روز آخر دوره جوجه کشی ) تخم ها به صورتی قرار میگیرند که قاعده بزرگشان رو به بالا باشد و ثابت می مانند تا جوجه ها به راحتی بتوانند از پوسته خارج شوند.

 

بهترین انتخاب ، انتخاب دستگاه جوجه کشی است که هر دو حالت ستر و هچر را دارا باشد . برای مشاهده و اطلاع از قیمت انواع دستگاه دو حالته ی جوجه کشی کلیک کنید!

ما اینجا در فروشگاه دام و طیور  عرضه کننده ی انواع تجهیزات مرغداری قدم به قدم با شما هستیم تا دستگاه جوجه کشی مطلوبتان را بشناسید ، انتخاب کنید ، نحوه ی استفاده ی صحیح آن را بیاموزید تا بهترین تجربه را در استفاده از دستگاه جوجه کشی به دست آورید.

خرید دستگاه جوجه کشی 926 عددی بلدرچین دماوند

خرید سبد هچ دستگاه جوجه کشی

نـظـرات کاربران
دیگر مطالب کاربردی
•  برنامه روشنایی غیر عادی و تأثیر آن بر پرورش پرندگان
•  راهنمای خرید دستگاه جوجه کشی صنعتی
•  بهترین دستگاه جوجه کشی در ایران کدام است ؟
•  مزیت استفاده از غذای خشک سگ جونیور
•  اهمیت سنسور در دستگاه های جوجه کشی
ضمانت پرداخت دام و طیور
نماد اعتماد الکترونیکی دام و طیور

اطلاعات تماس فروشگاه دام و طیور

آدرس کارخانه : کاشان - میدان شهیدان زارع - کیلومتر 3 جاده قمصر - کوچه میلاد - میلاد 8
واحد مشاوره و سفارشات : 09139552810
,واحد پشتیبانی فنی : 03155448608
آدرس دفتر کاشان : کاشان - میدان شهید منتظری - بلوار خلیج فارس - نبش کوچه صدف یک - شرکت پرتو دانه سیمرغ
کد پستی : 8715669397
جهت پیگیری شکایات، انتقادات و پیشنهادات : 09131616534
صاحب امتیاز : احمد اکبری نیا
خرید دستگاه جوجه کشی دست دوم
دستگاه جوجه کشی ارزان